Inwestorzy giełdowi, jak i gracze na rynkach Forex opierają swoje decyzje nie tylko na historii papierów wartościowych czy walut, ale również na analizie fundamentalnej. W przypadku akcji, na ich wartość wpływ mają m.in. decyzje zarządu spółki, sukcesy rynkowe czy działania konkurencji. Waluty z kolei są mocno związane z polityką państwa i rozwojem gospodarki. Czy ceny kryptowalut również kształtują się w podobny sposób?

Instrument czysto spekulacyjny

Pytanie o czynniki wpływające na cenę bitcoina, ethereum, ripple a nawet dogecoina zadał sobie również Dr Daniele Bianchi, naukowiec działający na prestiżowej Warwick Business School. Do jakich wniosków doszedł?

Analiza naukowca potwierdza to, co o bitcoinie i innych kryptowalutach mówi się od dawna. Jest to instrument czysto spekulacyjny. Kryptowaluty są kupowane po to, by na nich zarobić. Praktycznie wszyscy inwestorzy chcą je posiadać jedynie w celu odsprzedaży w przyszłości. Poza tym kryptowaluty nie mają innego zastosowania. To właśnie z definicji spekulacyjna bańka inwestycyjna. Rosnące ceny kryptowalut zwiększają zasięg tego zjawiska i przyciągają kolejnych inwestorów.

Co prawda, bitcoinami można płacić w niektórych sklepach internetowych oraz w tzw. darknecie (anonimowej części internetu). Praktyczne wykorzystanie bitcoina i innych walut jest jednak zjawiskiem marginalnym i ostatecznie nie ma wpływu na ich cenę.

Liczą się wyłącznie nastroje

Z badań Dr Daniele Bianchi wynika również, że ceny kryptowalut kształtowane są wyłącznie przez nastroje inwestorów. Nie ma żadnej korelacji pomiędzy stanem gospodarki a wartością bitcoina i jego konkurencji.

Inwestorzy podejmują decyzję na podstawie wysokości stóp zwrotu w przeszłości. Duże znaczenie ma także szum medialny wokół kolejnych walut oraz emocje. Te ostatnie są kluczem do zrozumienia ogromnych fluktuacji kursów kryptowalut. Wielu inwestorów jest w stanie podejmować spontaniczne decyzje o kupnie lub sprzedaży, gdy kurs zaczyna wyraźnie rosnąć lub spadać.

Wartość waluty zależy w dużej mierze również od tego, co mówi się o niej w mediach. Gdy ethereum zaczyna być opisywane jako główny konkurent bitcoina, inwestorzy chętnie wykonują kolejne przelewy, by zdobyć nową mocną kryptowalutę. Ceny kryptowalut są ściśle związane z ich postrzeganiem.

W związku z tym Dr Bianchi określa kryptowaluty jako niewiarygodny instrument oszczędnościowy – i to niezależnie od okresu inwestycyjnego. Zdaniem naukowca, żadna z badanych kryptowalut nie jest bezpieczną inwestycją.

Jak zarobić na kryptowalutach?

Spekulacyjny charakter i chybotliwe ceny kryptowalut sprawiają, że zarabianie na nich przypomina bardziej grę w kasynie niż inwestycje na giełdzie. Niemniej, wielu doświadczonych graczy zaleca spokojne inwestowanie długoterminowe. Warto przy tym pamiętać, że zdania na temat bitcoina i innych kryptowalut są bardzo podzielone. Można usłyszeć zarówno prognozy kolejnych kilkusetprocentowych wzrostów, jak i wizję upadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here