Bitcoin to słowo, które zrobiło w ciągu ostatnich kilku lat zawrotną karierę. Szalejący kurs pierwszej kryptowaluty i ogromne wzrosty sprawiły, że o nowym rodzaju pieniądza jest głośno na całym świecie. Jednak mówiąc o kryptowalutach nieustannie przez wszystkie przypadki odmienia się także słowo blockchain – technologia, która umożliwiła utworzenie bitcoina to właśnie łańcuch bloków. Na czym polega blockchain i czy ma potencjał, by zmienić świat?

Jak działa technologia blockchain?

W przypadku tradycyjnego pieniądza, jego prawdziwość jest weryfikowana poprzez trudne do podrobienia symbole oraz autorytet emitującej go instytucji. Mechanizmy kryptograficzne mogą jednak zupełnie odmienić ten klasyczny model. Technologia blockchain polega na tym, że zapis wszystkich transakcji – cała baza informacji potrzebna do funkcjonowania bitcoina – jest publiczna. Właśnie na tym polega fenomen blockchain – technologia ta sprawia, że weryfikacja bitcoinów i innych kryptowalut opartych na łańcuchu bloków, jest całkowicie niezależna od państw, organizacji, firm i instytucji.

Każde urządzenie biorące udział w systemie, ma pełną bazę danych. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się niebezpieczne. Skoro wszyscy korzystają z tej samej bazy, musi znaleźć się ktoś nieuczciwy, kto sfałszuje informacje. Jednak w blockchain fałszerstwo jest w praktyce niewykonalne, ponieważ niewłaściwe, zmienione wersje bazy danych „nie przejdą” weryfikacji polegającej na porównaniu z danymi właściwymi. Za prawidłową uznawana jest ta wersja bazy danych, z której korzysta większość użytkowników.

Technologia blockchain nie jest tajna. To rozwiązania open source, czyli dostępne dla wszystkich. A więc nie tylko bitcoinowa baza jest powszechnie dostępna, ale również sam mechanizm blockchain. Technologia łańcucha bloków może być wykorzystywana również na wiele innych sposobów – teoretycznie pozwala na utworzenie rejestru dowolnych zdarzeń. Mogłaby być zastosowana w służbie zdrowia, ubezpieczeniach czy na giełdzie. Póki co zyskuje zainteresowanie korporacji, więc kolejne lata pokażą, czy uda się ją wdrożyć w innych obszarach życia.

Niezaprzeczalność i anonimowość technologii blockchain

Niezaprzeczalność i anonimowość to kolejne ważne zalety blockchain. Technologia daje dostęp do bazy pojedynczym użytkownikom za pośrednictwem klucza kryptograficznego, pozwalającego na zapisywanie i odczytywanie potrzebnych fragmentów bazy. W praktyce klucz taki jest dużo bezpieczniejszy od ręcznego podpisu! Jednocześnie każda akcja wykonana przez dowolnego uczestnika systemu jest natychmiast zapisywana w bazie i wysyłana do wszystkich innych użytkowników. Nie da się więc usunąć ani sfałszować żadnej akcji. W przypadku bitcoina oznacza to np. że wszystkie transakcje są już na zawsze zapisane w systemie i są one nieusuwalne.

Nie oznacza to jednak, że kradzieże bitcoinów się nie zdarzały. Sam blockchain działa niezawodnie, jednak by wykraść bitcoina wystarczy zdobyć hasło np. do słabo zabezpieczonego konta na giełdzie. Blockchain odpowiada za samo działania bitcoina, a nie za rejestrację i logowanie na strony pozwalające na handel kryptowalutą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here