Pierwszym krokiem w posługiwaniu się bitcoinami jest założenie własnego wirtualnego portfela, w którym będziesz je przechowywać. Kryptowalutę możesz przetransferować do wybranej aplikacji webowej lub desktopowej, choć użytkownicy coraz częściej skłaniają się do aplikacji mobilnych na smartfony oraz do portfeli sprzętowych w formie klucza USB. Po wybraniu portfela musisz pomyśleć o jego zasileniu. W tym wpisie chcemy Ci bliżej przedstawić jeden z najpopularniejszych sposobów na zdobycie waluty bitcoin – kantor kryptowalut. Jak z niego korzystać?

Czym się różni kantor bitcoin od giełdy?

Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak początkujący użytkownicy kryptowalut częściej decydują się na zakup bitcoina w kantorze. Dlaczego? Można porównać to do jedzenia na mieście. Jeśli masz czas i chcesz spożyć wykwintny posiłek w miłej atmosferze, wybierasz restaurację, w której trzeba wcześniej zarezerwować stolik. Natomiast jeśli chcesz jak najszybciej zaspokoić głód i otoczenie nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, zamawiasz hamburgera w knajpce z fast foodem.

Tak mniej więcej działa kantor bitcoin – wchodzisz, zlecasz wymianę PLN na BTC i po chwili wychodzisz z tłuściutkim bitcoinem. Zupełnie inaczej jest w „restauracji”, czyli na giełdzie kryptowalut. Najpierw musisz się zarejestrować, potem oczekujesz na weryfikację. Następnie musisz czekać, aż inni użytkownicy giełdy wyjdą z ofertą sprzedaży bitcoina, adekwatną do Twoich potrzeb i stanu portfela. (Choć uczciwie trzeba przyznać, że wiele kantorów też wymaga rejestracji i weryfikacji przed transakcją).

Mimo wydłużenia czasu transakcji, giełda ma jedną poważną zaletę – możesz upolować prawdziwą okazję. Ceny kupna i sprzedaży są dynamiczne i kształtowane przez użytkowników. Jeśli zatem ktoś akurat chce wymienić BTC na PLN po oferowanej przez Ciebie stawce możesz nabyć kryptowalutę po bardzo atrakcyjnej cenie. Natomiast kantor bitcoin to najlepsze rozwiązanie wówczas, gdy chcesz „kombinowania” z limitami kupna i sprzedaży, by szybko zasilić swój portfel.

Jak kupić kryptowalutę bitcoin – kantor internetowy i stacjonarny

Wymiana złotówek na bitcoiny (lub odwrotnie) zajmie Ci dosłownie kilka minut, mniej więcej tyle, ile potrzebujesz na wykonanie przelewu (no chyba, że dany kantor wymaga weryfikacji i sprawdzanie trwa długo). Kantory internetowe bitcoin korzystają z szybkich systemów płatności, dzięki czemu dostajesz należność od razu, niezależnie od sesji Eliksir w banku.

Wszystko co musisz zrobić, to wybrać kantor kryptowalut, wpisać parametry transakcji (kwota i rodzaj waluty), a następnie wysłać pieniądze na wskazane konto. Możesz to zrobić za pomocą zwykłego przelewu, systemu szybkich płatności, a nawet przekazu pocztowego. Twoje środki zostaną przekonwertowane i wpłacone na Twój portfel kryptowalut.

Jeśli chcesz wymienić BTC na PLN, wówczas musisz przelać środki na adres portfela wskazanego przez kantor. Kwota w złotówkach zostanie przekazana na Twoje konto bankowe lub otrzymasz SMS-em PIN do zrealizowania wypłaty w bankomacie.

Co ciekawe, w dużych miastach działają już stacjonarne kantory bitcoin (Warszawa, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Kraków), w których możesz kupić kryptowalutę za gotówkę.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here