Nasze finanse są mocno uzależnione od instytucji bankowych. Obywatel X jest związany z bankiem kredytem mieszkaniowym, obywatelka Y przed chwilą zdeponowała wszystkie oszczędności na lokacie, a obywatel Z regularnie wykonuje przelewy zagraniczne za pomocą rachunku walutowego. W takim razie czy poleganie na niezinstytucjonalizowanych programach, zamiast na bankach, to zbiorowe szaleństwo czy fenomen XXI wieku? Wszystko wskazuje na to, że drugie wyjaśnienie jest bardziej prawdopodobne. Wiele przedsiębiorstw przyjmuje bitcoiny w formie rozliczenia, a niektóre państwa uznały je za oficjalny środek płatniczy. Jednak przeciętny obywatel nadal nie ma pojęcia, w jaki sposób może użyć waluty bitcoin. Jak zacząć gromadzić wirtualne pieniądze i wymieniać je na realne dobra?

Portfel bitcoin – przechowuj kryptowalutę po swojemu!

Najpierw musisz założyć swój własny portfel, w którym będziesz przechowywać prywatne klucze umożliwiające wykonanie transakcji. Portfel bitcoin możesz obsługiwać przez przeglądarkę, choć preferowanym rozwiązaniem jest specjalne oprogramowanie na komputer. Jeśli wolisz technologie mobilne, możesz kupić portfel kryptowalut w formie elektronicznego urządzenia, które podłączysz do telefonu, komputera czy tabletu. Cena portfela sprzętowego może odstraszać, dlatego polecamy Ci alternatywę w postaci aplikacji na smartfon, które możesz pobrać z Google Play, sklepu Microsoft lub AppStore.

Bitcoin – jak zacząć? Kupuj kryptowalutę na giełdzie lub w kantorze

Masz już portfel, teraz wypada zasilić go kryptowalutą. Początkujący mogą odetchnąć z ulgą – bitcoiny można nabyć na podobnych zasadach jak euro, dolary czy funty. Jeśli mieszkasz w okolicach Warszawy, możesz skorzystać ze stacjonarnego kantoru, w którym kupisz kryptowalutę za gotówkę. Mieszkańcy innych części kraju mają do wyboru kilkanaście polskich kantorów online i wiele kantorów zagranicznych.

Niemniej, z uwagi na wysokie prowizje i niekorzystny kurs bardziej doświadczone osoby kupują bitcoiny na internetowych giełdach kryptowalut. Wprawdzie procedury są nieco bardziej skomplikowane, ale niższe koszty transakcji skłaniają do porzucenia wygody na korzyść zysków. Już wiesz, jak nabyć swoje pierwsze bitoiny. Jak zacząć nimi płacić?

Jak wydawać bitcoiny?

W Polsce zapłacisz bitcoinami m.in. w niektórych restauracjach, hotelach, sklepach, salonach SPA i odnowy biologicznej, prywatnych gabinetach lekarskich, serwisach komputerowych, firmach konsultingowych, kancelariach prawniczych i oczywiście w witrynach internetowych. Aby być na bieżąco, warto regularnie sprawdzać listy punktów handlowych i usługowych obsługujących bitcoiny. Jak zacząć płacić wirtualną walutą? To bardzo proste – Twój elektroniczny portfel skanuje kod QR wygenerowany przed odbiorcę przelewu, a następnie zatwierdzasz transakcję. Jeśli na co dzień posługujesz się kartą płatniczą albo płacisz smartfonem, bitcoiny nie przysporzą Ci żadnego problemu!

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here