Inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że kurs bitcoina cechuje wyjątkowo niska stabilność w porównaniu z tradycyjnymi walutami. Niezwykle trudno jest przewidzieć wartość tej najpopularniejszej kryptowaluty w ciągu najbliższych 24 godzin, o prognozach długoterminowych nie wspominając. Czy mimo tego jednak da się przedstawić bardziej dalekosiężne analizy bitcoina?

Wzrost wartości kryptowalut

Na rynku pojawiło się wiele projektów naśladujących bitcoina. Wśród najpopularniejszych wymienić należy litecoin, ethereum, ripple oraz bitcoin cash. Nie brakuje też dziesiątek mniejszych kryptowalut (w tym polskich), które nie przyciągnęły zbyt wielu inwestorów. Niemniej, liczba inwestorów na świecie, jak i wartość kryptowalut cały czas wzrastają. Najprawdopodobniej tendencja ta utrzyma się jeszcze przez wiele lat. Duża grupa osób inwestujących w kryptowaluty liczy na to, że część konkurencji powtórzy spektakularny sukces bitcoina.

Jeżeli chodzi o bitcoin – analiza długoterminowa powinna obejmować również aspekty prawne. W wielu krajach pojawiła się tendencja do traktowania bitcoina jako instrumentu zagrażającego walutom narodowym. Co więcej, niektóre rządy decydują się na wysokie opodatkowanie zysków z kryptowalut, co w oczywisty sposób zniechęca część inwestorów. Złą wiadomością dla osób czekających na spektakularne wzrosty są również kampanie informacyjne – pojawiające się także w Polsce. Narodowe banki publikują materiały podkreślające duże ryzyko handlu kryptowalutami. Niejednokrotnie mówi się także o oszustwach lub kradzieży bitcoinów, co również negatywnie wpływa na popyt wśród nowych inwestorów.

Rynek kryptowalut cały czas się powiększa i – pomimo negatywnej „koniunktury prawniczej” – najprawdopodobniej nadal będzie. Czy jednak dominującą kryptowalutą nadal będzie bitcoin? Analiza aktualnej sytuacji sugeruje, że popularności pierwszej kryptowaluty konkurencja w najbliższych latach znacząco nie zagraża. Nie zmienia to jednak faktu, że wartość bitcoina stanowi coraz mniejszą część rynku. Rośnie zwłaszcza popyt na ethereum – rynek tej kryptowaluty jest już niemal w połowie tak duży, jak rynek bitcoina. Analiza ostatnich miesięcy pokazuje też wyraźny wzrost bitcoin cash oraz ripple.

Jak ułatwić sobie analizę bitcoina?

Analiza bitcoina, która mogłaby pozwolić na osiąganie przewidywalnych zysków to wyjątkowo trudne zadanie. Narzędzia stosowane na klasycznych rynkach walutowych nie zawsze się tu sprawdzają. Niemniej, szeroka wiedza i doświadczenie mogą pomóc w przewidywaniu ruchów inwestorów. Analizę bitcoina amatorom mogą ułatwić proste aplikacje, wysyłające powiadomienia o tym, że należy zainwestować gotówkę lub sprzedać walutę w danym momencie. Niektóre programy tego rodzaju bazują na wykonywanych w czasie rzeczywistym analizach przeprowadzanych przez doświadczonych finansistów. Program jest więc jedynie formą komunikacji z inwestorami, którzy chcą wziąć udział w takim projekcie. Korzystanie z aplikacji tego rodzaju jest oczywiście płatne, jednak środki wydane na porady analityków mogą się szybko zwrócić i zacząć przynosić zyski większe niż działanie na własną rękę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here