W drugiej połowie 2017 roku o bitcoinie zrobiło się głośniej niż kiedykolwiek wcześniej. To właśnie w tym okresie najpopularniejsza kryptowaluta regularnie biła kolejne rekordy, a jej wartość rosła w tempie geometrycznym. To wtedy świat obiegły artykuły o szczęśliwych inwestorach, którzy po latach przypomnieli sobie, że dekadę wcześniej kupili bitcoiny za kilka dolarów, a teraz ich wartość pozwala na zakup nieruchomości za gotówkę. Każdy chciałby się tak spektakularnie wzbogacić, ale czy bitcoin jest do tego najlepszą drogą? Czy warto inwestować w bitcoina?

Czy nadal warto inwestować w bitcoina?

Widowiskowe wzrosty kryptowaluty w 2017 roku pozwoliły wielu inwestorom na uzyskanie kilkusetprocentowych zwrotów. Jeśli ktoś wykazał się cierpliwością i był odporny na wahania waluty, to pod koniec roku mógł sprzedać zakupione BTC nawet pięć razy drożej!

Ale czy to oznacza, że w bitcoina warto inwestować? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, dobrze jest natomiast zdać sobie sprawę z kilku „za” i „przeciw”.

Po pierwsze, spektakularne wzrosty kryptowaluty zdarzają się co jakiś czas, ale jako inwestor nie masz żadnej gwarancji, że dzisiejsza wartość bitcoina zostanie jeszcze kiedykolwiek zwielokrotniona. Prawdopodobny jest również odwrotny scenariusz – bitcoin zacznie tracić na wartości. Za czarnym scenariuszem przemawiają wysiłki kolejnych rządów, próbujących ograniczyć handel kryptowalutami.

Po drugie, opowieści o kupnie domu za bitcoina wartego niegdyś dolara robią wrażenie, ale warto zdać sobie sprawę, że takie zyski nie wynikały w wielu przypadkach z rozmyślnego działania inwestorów. Były po prostu łutem szczęścia. Bitcoiny miał w historii już wiele wyraźnych wzlotów i spadków, więc każdy rozsądny inwestor, który kupił bitcoiny na początku rozwoju kryptowaluty, miał już „po drodze” kilka okazji na bardzo zyskowną sprzedaż – jednak nie aż tak dużą, by dosłownie jednego dolara pomnożyć razy kilkaset tysięcy. Prawdopodobnie nikt świadomie nie czekał od samego początku istnienia bitcoina aż do końca roku 2017, gdy BTC pobił wielokrotnie wszystkie wcześniejsze rekordy.

Jak bezpiecznie inwestować w bitcoina?

Liczenie na to, że bitcoin znów wystrzeli w górę nie byłoby dziś rozsądne. Jeśli chcesz inwestować, powinieneś nastawić się na mniejsze zyski – kilku, kilkunastoprocentowe. Osiągniesz je pod warunkiem konsekwentnego trzymania się strategii. Podobnie jak na giełdzie czy FOREX – impulsywne działania nie mają tu sensu, a każdy zysk oznacza czyjąś stratę. Z tego też powodu pamiętaj, by w BTC inwestować jedynie gotówkę, którą możesz utracić bez znaczącego wpływu na Twój poziom życia.

Bitcoin – czy warto w niego inwestować? Tak, jeżeli będziesz robić to z głową i nie celujesz jedynie w kilusetprocentowe zwroty. Jednocześnie jednak warto się zastanowić, czy w takim wypadku obracanie kryptowalutami jest najlepszym sposobem na zainwestowanie Twojego kapitału. Być może lepiej przeznaczyć oszczędności na rozwój własnego biznesu lub rozwój osobowy? Inwestycja w sklep internetowy czy szkolenie podnoszące Twoje kwalifikacje zawodowe mogą się zwrócić szybciej niż BTC zakupione przez początkującego gracza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here