Bitcoin stał się tak popularny, że dziś każdy internauta wie czym jest ta pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta. Większość osób zdaje sobie sprawę również z tego, że kurs bitcoina jest prawdziwym kuriozum w świecie finansów. Przed stworzeniem kryptowalut nie do pomyślenia było to, by tak wielu inwestorów przeznaczało swoje środki na tak chwiejną walutę. Wartość bitcoina zmienia się nieustannie o kilka-kilkanaście procent. Często zdarza się, że aktualny kurs bitcoina jest o kilkaset złotych niższy lub wyższy niż zaledwie przed godziną.

Choć to niewiarygodne, handlarze kryptowalutami już zdążyli się do tego przyzwyczaić. Szalejący kurs oznacza jednak, że najlepiej sprawdzać wartość bitcoina na konkretnej giełdzie (lub giełdach), na której chcemy handlować. Ewentualnie możemy sięgnąć również po dedykowaną aplikację.

Jak sprawdzać kurs bitcoina?

Jako że kurs bitcoina charakteryzuje się tak wysoką zmiennością, nie ma sensu szukać danych na temat jego wartości w źródłach rzadko aktualizujących informacje. Portale finansowe wyświetlające kursy niekoniecznie muszą mieć najświeższe dane. Z tego powodu najlepiej sięgać bezpośrednio do miejsca, w którym bitcoinem się handluje – na giełdy. Na wielu stronach tego rodzaju znajdziesz praktyczne tabliczki lub paski wyświetlające aktualne notowania. Istnieje też kilka polskich giełd, na których można handlować bitcoinem bezpośrednio wymieniając go na PLN. To oznacza, że na nich sprawdzisz również łatwo aktualny kurs bitcoina, bez konieczności dodatkowego przeliczania złotówki na dolara.

Warto również pamiętać, że giełdy pozwalają na wymianę jednych kryptowalut na inne. To niezwykle ryzykowna gra, dlatego większość inwestorów stawia na pary BTC/USD lub BTC/PLN. Niemniej, osoba nieznająca świata kryptowalut może mieć problem z interpretacją niektórych oznaczeń – jeśli napotkasz pary zawierające oznaczenia DOGE, LTC czy ETH, to wiedz, że są to właśnie skróty innych znanych kryptowalut (odpowiednio: dogecoin, litecoin oraz ethereum).

Kantory i aplikacje

Oprócz giełd, aktualny kurs bitcoina możesz sprawdzać również w internetowych kantorach wymiany walut. W tym wypadku warto pamiętać, że marże w kantorach są dużo wyższe niż na giełdzie. Kupowanie w kantorze jest łatwiejsze, ale zarabianie na handlu kryptowalutami przez kantor trudniejsze.

Doskonałym narzędziem do śledzenia bieżącego kursu bitcoina są również dedykowane aplikacje. Pracując na komputerze stacjonarnym lub laptopie, możesz zainstalować apkę, która w rogu ekranu będzie cały czas wyświetlała aktualną wartość bitcoina lub innej wybranej kryptowaluty.

Na koniec dodajmy, że tak pilne śledzenie kursu nie zawsze jest konieczne. Pamiętaj, że na giełdach można zwykle ustawić progi kupna i sprzedaży. To oznacza, że po przekroczeniu określonej wartości, z Twojego konta zostanie automatycznie zakupiona lub sprzedana ilość bitcoina, którą wcześniej wprowadziłeś. W sieci istnieje też wiele tzw. robotów, czyli programów pozwalających na dużo bardziej zaawansowane zautomatyzowanie handlu na internetowych giełdach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here