Opakowania Tekturowe

W codziennym życiu niemal na każdym kroku spotykamy się z różnym rodzajem opakowań tekturowych. Różnią się one swoją strukturą, warstwami, designem i budową. Każde z nich jest stworzone dla innej specyfikacji rozmaitych produktów. Ciężko wyobrazić sobie produkty, które spotykamy codziennie na sklepowych półkach, pozbawione kartonów, na których znajdują się niezbędne ilustracje i informacje. To właśnie do zadań opakowania należy skierowanie naszej atencji na wybrany produkt, więc musi być wykonany przemyślanie, z dbałością o szczegóły. Do misji opakowań tekturowych należy także zabezpieczenie produktów przed uszkodzeniami, a także sprawniejsze transportowanie przedmiotów o dużej wielkości, np. sprzętów domowych, AGD etc. Jakie opakowanie wybrać i na co zwracać uwagę kiedy stoimy przed takim wyborem? Poznaj specyfikację i rodzaje opakowań,  aby móc skorzystać z oferty takich produktów.

Po co nam opakowanie z tektury ?

Tekturowe opakowania są bardzo popularne w dzisiejszych czasach, ponieważ nie są drogie, a produkcja ich jest na naprawdę wysokim poziomie, co wpływa na jakość i estetykę towaru. Takie opakowanie z tektury są przyjazne dla środowiska, co stanowi kolejny plus, szczególnie teraz, kiedy moda na produkty i materiały eko zaszła tak daleko. Takie opakowania wykonane z tektury spełniają wiele funkcji np.

 • reklamowa – odpowiada za uatrakcyjnienie produktu i zachęca do jego kupna poprzez ładne, estetycznie zaprojektowane pudełko,
 • informacyjna –  ma za zadanie poinformowanie konsumentów odnośnie specyfikacji produktów, zastosowania, daty ważności, cechach, sposobach używania etc. Jest to priorytetowo ważne, gdy produkt jest nowością,
 • jakościowa – ma szczególne znaczenie w przypadku luksusowych produktów, takie opakowania zazwyczaj posiadają większą odporność na uszkodzenia, są ładniejsze, z bardziej jakościowej tektury, mają ładniejszą kolorystykę i design,
 • ochronna – chroni produkt przed czynnikami zewnętrznymi, kurzem.

opakowanie tekturowe

Opakowanie tekturowe Polmar

Jak wygląda klasyfikacja opakowań z tektury?

Wszystkie tekturowe opakowania są odpowiednio oznaczone, opisane i umieszczone w głównym rejestrze FEFCO. Jest to Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej, która powstała w 1952 roku. Dzięki katalogowi, który usystematyzował parametry i rodzaje opakowań, możliwe jest stosowanie tych samych oznaczeń dla jednego rodzaju pudła, np. pudło z klapkami będzie miało nr 201. Nazwy te są rozumiane i stosowane powszechnie.  Pudełka z tektury zostały umieszczone ośmiostopniowej klasyfikacji liczbowej, każda liczba oznacza odpowiednią grupę różnych produktów. Rodzaje kategorii wyglądają tak:

 • 01 arkusze i rolki z tekstury gładkiej lub falistej , używane najczęściej do zabezpieczenia sprzętów takich jak naczynia, talerze, kubki, książki.
 • 02 to pudła klapowe, zdecydowanie najpopularniejsze i najpraktyczniejsze. Przy pakowaniu możemy szybko i praktycznie skleić klapki taśmą np. przy pakowaniu paczki.
 • 03 teleskopowe pudła – części składowe zachodzą na siebie, tworząc złożone kartony, najczęściej spotykane są takie pudła z osobną pokrywą, wykorzystuje się je do porządkowania przyborów w biurze, w domu, z łatwością umieścimy tam drobne przedmioty. Są kolorowe, a ich design jest bardzo nowoczesny.

opakowanie idealne na prezent

 • 04 składane tace i pudła – znajdują zastosowanie w pakowaniu elektronicznych sprzętów, przy składaniu tworzą co najmniej dwie boczne ściany.
 • 05 wsuwane pudełka – są stosowane często w przechowywaniu drobnych elementów np. biżuterii, tworzą coś w rodzaju szufladki, którą można zasunąć, mają ciekawe walory kolorystyczne.
 • 06 trwale łączące kartony – najczęściej polega na zszywaniu lub sklejaniu najważniejszego, głównego elementu z tymi bocznymi.
 • 07 jednoczęściowe pudełka – wystarczy je rozłożyć aby uzyskać gotowy produkt.
 • 08  stanowią wszelkiego rodzaju przegródki, wkładki i kratki.

Na rynku jest mnóstwo rodzajów pudełek, a kartony występują już w wielu rolach, możesz nawet zamówić piękne, misternie wykonane pudełeczka na prezent, a profesjonalne firma wykona je z największą starannością. Tekturowe pudełka są praktyczne, ogólnodostępne, a przede wszystkim tanie i mogą spełniać wiele zadań.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here