obligacje

Od kilku lat zauważyć można rosnący trend inwestowania na giełdzie wśród osób prywatnych. Wato wiedzieć, że robienie tego w ciemno może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego wejście na w świat inwestowania w obligacje powinno być poprzedzone solidnymi przygotowaniami. Od czego zacząć inwestowanie w obligacje?

Czym są obligacje?

Obligacje są dłużnymi papierami wartościowymi emitowanymi w serii. Są one potwierdzeniem istnienia długu emitenta obligacji względem obligatariusza, czyli jej nabywcy. W związku z tym emitent po upływie określonego terminu ma obowiązek spełnienia świadczenia względem wierzyciela. Może ono mieć charakter pieniężny lub niepieniężny, jednak najczęściej jest to zwrot zainwestowanych środków wraz z odsetkami. Zazwyczaj obligacje stanowią dla emitującego możliwość uzyskania potrzebnej gotówki niższym kosztem niż w przypadku rynku bankowego.

Polskie prawo zezwala na emitowanie obligacji przez:

  • Skarb Państwa – obligacje skarbowe,
  • samorządy terytorialne – obligacje komunalne (inna nazwa to municypalne),
  • przedsiębiorstwa – obligacje podmiotów prawnych (lub korporacyjne).

Gdzie kupić obligacje doradza autor poradnika na CzasObligacji.pl. Istnieje możliwość zakupu obligacji na rynku pierwotnym, czyli giełdzie Catalyst, będącej częścią Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (inwestorzy prywatni nie mogą zrobić tego bezpośrednio, a jedynie za pośrednictwem domu maklerskiego), jak i na rynku wtórym.

Wiedza kluczem do wejścia na rynek obligacji

Najważniejszym aspektem debiutu na rynku obligacji jest zdobycie rzetelnej wiedzy na jego temat. Pierwszym z bardzo rzetelnych źródeł są materiały zawarte na stronach Giełdy Papierów Wartościowych. Można znaleźć tam nie tylko informacje na temat obligacji. GPW organizuje także kursy i szkolenia związane z tym zagadnieniem. Ponadto dobrym źródłem informacji mogą być domy maklerskie, zwłaszcza gdy zdecydowano się na zakup obligacji na rynku pierwotnym. Dodatkowo wiedzę związaną z inwestowaniem w ten instrument znaleźć można na portalach oraz blogach finansowych. Wiadomości zawarte tam pochodzą zazwyczaj od osób, które zainwestowały i osiągnęły w tej materii sukces. Nie warto kopiować ich strategii, ale zwrócić uwagę na istotne aspekty oraz sprawdzić jakie błędy można popełniać na początku drogi. Nauka na cudzych pomyłkach pozwoli na zaoszczędzenie nerwów oraz pieniędzy. Na rynku dostępne są także poradniki dla początkujących inwestorów napisane przystępnym, zrozumiałym językiem. Działanie na rynku inwestycji bez wiedzy na ten temat jest odradzane przez wszystkich ekspertów. Warto pamiętać, że inwestowanie w obligacje nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Czy obligacje są w 100% bezpieczne?

Wielu inwestorów zainteresowanych obligacjami widzi w nich produkt z bardzo małym ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. Warto jednak pamiętać, że nie ma inwestycji, które na 100% dadzą oczekiwany zysk. Jest to działanie każdorazowo wiążące się z niebezpieczeństwem straty środków. Warto podkreślić, że najmniejsze ryzyko, spośród wszystkich instrumentów inwestycyjnych, dotyczy obligacji skarbowych. Należy jednak zaznaczyć, że zysk uzyskany z nich również jest stosunkowo niewielki. Eksperci zalecają, aby dywersyfikować swój portfel, czyli nie inwestować wszystkich środków w jeden instrument. Zwiększa to bezpieczeństwo przedsięwzięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here