Czy wiesz, że poza bitcoinem istnieje cała masa innych kryptowalut, min. ethereum, EOS, litecoin, ripple, tron, cardano, dogecoin… Można tak wymieniać bez końca, jednak przeciętny użytkownik i tak ogranicza się jedynie do 1-3 walut. Co innego inwestorzy, którzy wciąż szukają nowych opcji na pomnażanie swojego (niemałego) majątku. Inwestowanie w kryptowaluty to coś zupełnie odmiennego od giełdy papierów wartościowych czy rynku walutowego Forex. Ryzyko jest większe, stabilność cen niższa, a przewidywalność notowań to jak wróżenie ze szklanej kuli. Oczywiście istnieją narzędzia sprzyjające inwestującym w kryptowaluty. Ranking jest jednym z nich, ale jak z niego korzystać?

Co wpływa na pozycję kryptowaluty w rankingu?

Zestawienie bierze pod uwagę kursy kryptowalut (w odniesieniu np. do dolara, złotego) oraz ich zmianę w określonym przedziale czasowym. Ponieważ wartości cyfrowych walut zmieniają się z dnia na dzień, ranking zwykle obejmuje bardzo krótki okres, np. 1 dzień, 1 tydzień lub 1 miesiąc. Oczywiście zdarzają się notowania uwzględniające nawet i pół roku, jednak ze względu na dynamiczną fluktuację kryptowalut inwestycje długoterminowe są obarczone ponadprzeciętnym ryzykiem.

Zauważ, w jaki sposób zostały uszeregowane kryptowaluty. Ranking nie uwzględnia najwyższej ceny, ale najwyższy wzrost wartości w porównaniu  do początku okresu. Przykładowo w pewnym tygodniu, 1 bitcoin osiągnął zawrotną cenę 30 tys. złotych, a mimo to pierwsze miejsce zajął vechain, który kosztował wówczas… ok. 9 zł. Różnica w kursie jest kolosalna, jednak znacznie droższy bitcoin znalazł się dopiero na trzecim miejscu w rankingu.

Notowania są ustalane według parametru zmienności – czyli na wyższą pozycję zasługuje waluta, która osiągnęła najwyższy wzrost ceny w porównaniu do początkowej wartości. Na początku okresu za 1 VEN trzeba było zapłacić ok. 6,76 zł, a po tygodniu już ok. 9,3 zł – różnica w kursie wynosiła więc +37,5 %, co dało vechainowi najwyższe miejsce w rankingu kryptowalut. Dla porównania, notowanie BTC „podskoczyło” zaledwie o ok. 5,4%, zapewniając mu tym samym dopiero 3. miejsce.

Inwestuj w kryptowaluty – ranking Ci pomoże!

Oczywiście nikogo nie namawiamy do wydawania wszystkich oszczędności na kryptowaluty. Jednak faktem jest, że to obecnie jedna z najciekawszych opcji dla potencjalnego inwestora. Niektóre waluty kosztują niewiele, na inne musisz wydać całą pensję albo roczne oszczędności.

W każdym razie ranking kryptowalut pomoże Ci ocenić, która ma największy potencjał zysku, a która zupełnie straciła wartość inwestycyjną. Oczywiście zapobiegliwy inwestor nigdy nie kupuje na „górce” czy w „dołku” – woli poczekać na względną stabilizację cen. Spektakularny wzrost wartości może oznaczać bańkę spekulacyjną (która wkrótce pęknie), z kolei znaczący spadek może być zwiastunem całkowitego załamania danej kryptowaluty. Ranking to doskonałe narzędzie również dla początkujących, którzy wciąż żyją w świecie bitcoina i nie mają pojęcia o tańszych – a zarazem bardzo rentownych – walutach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here