Kredyt konsolidacyjny

Wielu Polaków spłaca w tym samym czasie nie jedno zobowiązanie finansowe, a co najmniej kilka (na przykład kredyt hipoteczny, samochodowy i kredyty gotówkowe lub karty kredytowe). W pewnym momencie może się to stać problemem, zwłaszcza, jeśli nagle pogorszy się nasza sytuacja finansowa, na przykład w wyniku niespodziewanej utraty pracy.

W takich przypadkach atrakcyjnym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, pozwalający połączyć wiele zobowiązań w jedno i płacić niższą miesięczną ratę. Jak krok po kroku przebiega proces pozyskiwania takiego kredytu? W jaki sposób można się przygotować do jego zaciągnięcia? Zobacz!

W jaki sposób można się przygotować do konsolidacji?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, kiedy już zdecydujemy się na konsolidację zobowiązań, jest wybór długów, które zostaną połączone. Nie trzeba konsolidować absolutnie każdego posiadanego kredytu czy pożyczki – w niektórych przypadkach może być to niekorzystne (na przykład w sytuacji, kiedy dane zobowiązanie jest już w końcowym okresie spłaty i niedługo zostanie całkowicie uregulowane).

Po ustaleniu listy długów do konsolidacji warto zgromadzić związaną z nimi dokumentację. Przede wszystkim chodzi tutaj o umowy kredytów i pożyczek. Będą one potrzebne do konsolidacji, więc dobrze jest mieć je w zanadrzu, aby przyspieszyć wszystkie formalności.

Więcej na temat formalności związanych z kredytem konsolidacyjnym można przeczytać tutaj: https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/. W przypadku zawarcia umowy pożyczki lub kredytu drogą elektroniczną, jej kopia powinna zostać przesłana dłużnikowi e-mailem. Jeśli nie możemy znaleźć umowy, ponieważ na przykład już usunęliśmy zawierającą ją wiadomość, najlepiej zwrócić się do pożyczkodawcy lub kredytodawcy, aby przekazał ją ponownie.

Jak przebiega kredyt konsolidacyjny?

Proces pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego rozpoczyna się od wyszukania najlepszej oferty. Aktualnie kredyty konsolidacyjne oferuje spora ilość polskich banków, w związku z czym można mówić o dużej ilości opcji do wyboru.

Kolejny krok to przeprowadzenie negocjacji z potencjalnym kredytodawcą w celu uzyskania lepszych warunków kredytowania niż te, które są powszechnie dostępne. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej przychodzi czas na podpisanie umowy. Kwota kredytu (nie licząc dodatkowej gotówki na dowolny cel, o ile została ona dobrana) nie jest przekazywana bezpośrednio kredytobiorcy, a bank sam wykorzystuje ją do spłaty wskazanych mu zobowiązań.

W teorii wszystkie te kroki można wykonać samodzielnie, ale nie jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Nie dość, że wymaga to sporej ilości czasu i energii, to nie zawsze będzie skuteczne. Przeciętna osoba może nie mieć wiedzy i umiejętności, które pozwolą jej wyselekcjonować najkorzystniejszą ofertę, a później wyjść zwycięsko z negocjacji z bankiem.

Dlatego też wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego ze wsparciem dobrego doradcy kredytowego, takiej jak Habza Finanse. Pomoc specjalisty oznacza formalności zredukowane do minimum, a także bardziej atrakcyjne warunki finansowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here