Bez szczegółowej wiedzy na temat kryptowalut, a zwłaszcza ich wydobywania, Twoje przedsięwzięcie szybko okaże się sromotną klęską. W warunkach domowych trudno zająć się miningiem na poważnie, zwłaszcza jeśli masz małe mieszkanie i nie cierpisz na nadmiar oszczędności. Niektórzy twierdzą, że jeśli przeprowadzisz kalkulację wydobycia BTC i kupisz koparkę o korzystnym stosunku ceny do mocy obliczeniowej, kopanie może się opłacać. Sprawdźmy zatem, jak wydobywać bitcoiny i co powinien wziąć pod uwagę przyszły „górnik”?

Komputer, karta graficzna czy koparka BTC?

Myślisz, że domowy pecet albo służbowy laptop zrobi z Ciebie szczęśliwego posiadacza wirtualnej waluty? Owszem, pod warunkiem, że użyjesz komputera do zakupu bitcoinów na giełdzie czy w kantorze.

Współczesny mining opiera się głównie na urządzeniach wyprodukowanych specjalnie na potrzeby wydobycia kryptowalut, czyli tzw. koparkach. Co prawda niektórzy próbują zastąpić je kartami graficznymi, jednak to rozwiązanie może się sprawdzić przy innych kryptowalutach (np. ethereum) – BTC wymaga mocniejszego sprzętu. Na korzyść kart graficznych przemawia głównie cena i fakt, że później nie ma problemu z ich odsprzedaniem.

W takim razie jak wydobywać bitcoiny? Mimo ryzyka „utopienia” sporej sumy wciąż najlepszym wyjściem jest zakup koparki – oczywiście po odpowiednim rozeznaniu na rynku i oszacowaniu rentowności inwestycji.

Wydobywanie bitcoinów w domu

Wysokie ceny rzędu 6-20 tysięcy złotych to nie jedyna wada koparek. Jak już wspomnieliśmy, taki sprzęt szybko traci na aktualności i za kilka miesięcy Twój model może okazać się zbyt przestarzały do wydobycia BTC.

Przed zakupem musisz również wziąć pod uwagę specyfikę pracy urządzenia. Koparki są głośne i generują dużo ciepła – jeśli zatem nie posiadasz nieużywanego pomieszczenia (piwnicy, pokoju, strychu), kopanie kryptowaluty w domu może okazać się zbyt uciążliwe. Myślisz, że przesadzamy? W takim razie włącz odkurzacz i grzejnik o mocy 1.3 kW – mniej więcej na takie warunki musisz się przygotować.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest pobór prądu. Najlepiej, gdy koparka pracuje 24/7, co niestety przekłada się na wysokie rachunki za energię elektryczną – z reguły koszty te  przewyższają zyski z kopania. No dobrze, ale jak wydobywać bitcoiny, żeby na tym nie stracić?

Czy kopanie bitcoinów się opłaca?

Najlepsze urządzenia do wydobycia bitcoinów to koparki oparte na układzie scalonym ASIC. Jednak zanim sprowadzisz sprzęt z Chin, musisz przeprowadzić kalkulację rentowności. Służą do tego specjalne kalkulatory wydobycia BTC, które wymagają podania następujących danych:

  • szacowany wzrost trudności wydobycia,
  • cena prądu,
  • moc obliczeniowa koparki (prędkość wydobycia),
  • pobór energii koparki,
  • cena koparki.

Po chwili narzędzie oceni, czy zakup koparki zwróci się (a jeśli tak, to po ilu dniach), czy pozostanie nietrafioną inwestycją. Niestety, według ekspertów wydobywanie bitcoinów na własną rękę jest całkowicie nieopłacalne. Zdecydowanie lepszym sposobem jest zakup kryptowaluty na giełdzie lub w kantorze.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here