Transport drobnicowy to szczególny rodzaj usług, który opiera się przede wszystkim na tym, by w miarę możliwości skonsolidować wiele różnych przesyłek o znacznie mniejszej ilość towarów. Nie jest to nic nadzwyczajnego, zwłaszcza że obecnie stanowi to jeden z popularniejszych typów transportu na rynku. Jak się go realizuje? Na czym polega transport drobnicowy?
Czym jest transport drobnicowy?
Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych typów transportu na rynku jest ten zaliczany do grupy drobnicowych. Co to jednak oznacza? Mówiąc wprost, jest to przewóz ładunków o niezbyt dużych gabarytach, w dużej ilości i o zróżnicowanym kształcie i, choć niezbyt dużej masie. Pojedyncze produkty nie są w stanie wypełnić całej przestrzeni ładunkowej, dlatego zbiera się je wszystkie w magazynie, a następnie ładuje do jednego transportu. Nadawcy i odbiorcy są najczęściej rozproszeni, a jeden pojazd zazwyczaj przesyła w ten sposób towar pod bardzo różne adresy. Wymaga to oczywiście lepszej organizacji pracy, a także właściwego przygotowania.
Kto zajmuje się realizacją transportu drobnicowego?
Wbrew pozorom, tego typu transport jest bardzo często spotykany, jako że stosunkowo rzadko zdarza się, przewóz towarów o ujednoliconych gabarytach i dedykowanych tylko pod jednego odbiorcę. Zdecydowanie transport drobnicowy to częsta oferta firm takich jak Fracht, specjalizujących się w obsłudze bardzo zróżnicowanego ładunku. Mając doświadczenia z takimi towarami, wie się jak z nimi postępować, jak je zabezpieczać i dopilnować, by do celu dotarły w nienaruszonym stanie i w wyznaczonym terminie.
Jak pakować towar do transportu drobnicowego?
Towar drobnicowy jest bardzo problematyczny, ponieważ najczęściej ma się do czynienia z wieloma bardzo zróżnicowanymi ładunkami od co najmniej kilku różnych odbiorców. To wiąże się rzecz jasna z dłuższym czasem transportu, a także potrzebą odpowiedniego ich zapakowania, by w trakcie podróży inie uległy zniszczeniu. Konieczne będzie się dobre dopasowanie opakowań do drobnicy i właściwe ich rozłożenie w pojeździe. Dodatkowo należy zastosować dopasowane do tego zabezpieczenia – najczęściej jest to strecz, który powinien być prawidłowo owinięty, aby w momencie przechylania się nie rozerwał. Często wykorzystywane są także pasy transportowe, specjalne kliny czy listwy. Koniecznie należy też pamiętać o podstawowych prawach fizyki jak siła bezwładności oraz tarcia.
Jak zaplanować transport drobnicowy?
Z racji tego, że mamy tutaj do czynienia z towarem o różnych wartościach, zaplanowanie transportu jest bardziej skomplikowane, niż w innych tego typu przypadkach. Konieczna będzie tutaj duża dbałość o szczegóły, a także wiedza i doświadczenie, które pozwoli na prawidłowe ocenienie sytuacji i tego, w jaki sposób należy rozmieścić przewożone produkty w pojeździe. Umiejętność zarządzania przestrzenią ładunkową to pewna podstawa, a waga, kolejność czy kształt ładunku ma tutaj bardzo duże znaczenie. Wyjeżdżając w trasę, trzeba wziąć pod uwagę, gdzie w pierwszej kolejności się udamy, co pozwoli nie tylko na dobre rozplanowanie podróży, ale i znacznie ułatwi późniejszy rozładunek. Optymalizacja takich działań nie należy do łatwych, dlatego należy wdrażać odpowiednie systemy, które pozwolą na kontrolę ładunków, sposób ich dostawy, magazynowania oraz dzielenia.