Dla wielu osób kot rasowy stanowi symbol prestiżu i bogactwa, dlatego popyt na te zwierzęta jest cały czas spory. Nie jedna osoba widzi w hodowli kotów znakomity pomysł na biznes. Cena kociaka to często kwota rzędu 1500 – 2000 zł., a jeśli jest on rzadkiej rasy, to znacznie wyższa.

Zakładając, że w miocie rodzą się cztery kocięta, prosty rachunek podpowiada, że ich sprzedaż pozwoli uzyskać 6000 – 8000 zł zysku. Zakładając do tego, że kot ma ruję dwa razy do roku, można szacować roczny dochód na 12000 – 16000 zł. Taka kwota dla wielu mogłaby stanowić miły dodatek do wynagrodzenia, szczególnie jeśli dodać przyjemność z obcowania z tak niezwykłymi stworzeniami, jakimi koty niewątpliwie są.

Rzeczywistość hodowcy nie jest ani tak prosta, ani tak różowa. Hodowla kotów rasowych, wiąże się z ciężką pracą, ogromną wiedzą specjalistyczną w zakresie kociej genetyki, fizjologii i behawioru. Koszt profesjonalnej hodowli, a tylko takie godne są polecenia, niejednokrotnie osiąga kwotę zysku ze sprzedaży kociaków. Małe kotki trzeba nie tylko żywić w odpowiedni sposób, dbać o ich właściwą socjalizację, ale także zaszczepić, odrobaczyć, a niejednokrotnie przeprowadzić specjalistyczne badania np. na obciążenia genetyczne. Dodatkowo kotka w okresie ciąży, a następnie laktacji wymaga szczególnej troski, specjalistycznego pokarmu, czasem także opieki weterynaryjnej. Niezbędne jest również dysponowanie odpowiednio przystosowaną przestrzenią dla prowadzenia swojej hodowli.

Oddzielny problem to znalezienie odpowiedniego przyszłego ojca dla kociąt. Hodowcy niejednokrotnie poszukują odpowiedniego kocura poza granicami Polski. Koszt krycia to na ogół równowartość ceny jednego kociaka.

Kocięta po utytułowanych rodzicach są powodem do dumy, dlatego hodowla kotów wiąże się z częstymi wyjazdami na wystawy. Tutaj pojawiają się dodatkowe koszty: dojazdu, zakwaterowania, przygotowania zwierząt. Biorąc pod uwagę nakład czasu, pracy i finansów, hodowla kotów rasowych, zdecydowanie jest zajęciem dla pasjonatów i wydaje się być kiepskim pomysłem na dochodowy biznes.

[Głosów:127    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here