Endokrynolog

Endokrynolog może pomóc w rozwikłaniu wielu problemów dotyczących układu hormonalnego, a dokładniej gruczołami wydzielania wewnętrznego. Nieprawidłowości w jego obrębie mogą dawać różne objawy, często przypominające inne schorzenia. Kiedy warto udać się endokrynologa?

Wbrew powszechnym opiniom, endokrynolog to lekarz zajmujący się nie tylko kobiecym układem hormonalnym i rozwiązywaniem pojawiających się w jego obrębie nieprawidłowości. Do narządów, których funkcjonowaniem zajmuje się lekarz tej specjalizacji, należą m.in. tarczyca, przytarczyce, jajniki, jądra, przysadka mózgowa, podwzgórze, nadnercza czy trzustka. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni odniosą więc korzyść z wizyty u endokrynologa, szczególnie jeśli zauważają u siebie niepokojące objawy, mogące wskazywać na nieprawidłową sekrecję jakiegoś hormonu. Kiedy więc warto się do niego wybrać?

Kiedy warto iść do endokrynologa?

Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, cierpiące na policystyczne jajniki czy przyjmujące hormony płciowe z uwagi na nieprawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego z pewnością już nie raz odwiedziły endokrynologa i regularnie korzystają z jego pomocy. Jednak nawet jeśli do tej pory nie korzystałaś/korzystałeś z terapii hormonalnych, lecz zauważasz u siebie symptomy wskazujące na możliwe nieprawidłowości w funkcjonowaniu hormonów, to warto byłoby odwiedzić endokrynologa. Wśród najczęstszych objawów można wymienić nagłe zmiany masy ciała (tycie lub chudnięcie), pojawienie się nadmiernego owłosienia, trądziku, nadmierne pobudzenie lub senność, uderzenia gorąca, bóle głowy, zmiany libido (zbyt niskie lub zbyt wysokie), obrzęki rąk i nóg czy zaburzenia miesiączkowania. Oczywiście o wiele częściej gabinety endokrynologiczne odwiedzają kobiety – m.in. z uwagi na bardziej skomplikowany układ hormonalny, ale nie oznacza to, że również mężczyźni po zauważeniu u siebie niepokojących zmian nie powinni na taką wizytę się zdecydować.

Jak wygląda wizyta?

Najczęściej endokrynolog Warszawa podczas pierwszej wizyty przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, by poznać jego objawy i na jego podstawie zleci wykonanie odpowiednich badań. Zazwyczaj będzie to morfologia krwi, badanie poziomu określonych hormonów, witaminy D3 i niektórych innych wskaźników, które mogą ulec zmianie na skutek braku równowagi hormonalnej w organizmie. Może zlecić również USG zmienionego obszaru (np. przy podejrzeniach o chorobę Hashimoto czy pojawienie się guza na jajnikach). Podczas kolejnych wizyt poddaje analizie wyniki i zleca odpowiednie działania lecznicze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here