Czym się zajmuje biuro rachunkowe

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej wymaga załatwiania formalności wobec organów podatkowych i ubezpieczeniowych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na powierzenie tych obowiązków profesjonalnym księgowym. Czym dokładnie zajmuje się biuro rachunkowe?

Co robi biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe na podstawie umowy wyręcza klienta w jego powinnościach finansowo-księgowych, reprezentuje go przed Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami, a czasami pełni również funkcję doradczą. Dla początkujących przedsiębiorców taka pomoc jest na wagę złota, ale także właściciele firm z dłuższym stażem cenią sobie możliwość powierzenia części obowiązków profesjonalistom.

Usługi oferowane przez biura rachunkowe można podzielić względem zakresu na:

 •       księgowe,
 •       kadrowo-płacowe,
 •       dodatkowe.

Co obejmują usługi księgowe w biurze rachunkowym?

Prowadzenie księgowości to usługa, która najczęściej kojarzy się z działalnością biura rachunkowego. W zależności od sposobu rozliczania się danego podmiotu gospodarczego z Urzędem Skarbowym obejmuje ona prowadzenie:

 •       tzw. pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych),
 •       ksiąg przychodów i rozchodów,
 •       ewidencji przychodów (ryczałt).

Poza tym księgowość Wrocław może zajmować się ewidencją środków trwałych i wyposażenia, VAT, sporządzaniem i wysyłaniem odpowiednich deklaracji (VAT, PIT, CIT), składaniem JPK, sprawozdań finansowych i sprawozdań dla GUS, a także tworzeniem planu kont i polityki rachunkowości.

Usługi kadrowo-płacowe – co robi biuro rachunkowe?

Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, biuro rachunkowe może zająć się również kadrami i płacami. Dotyczy to np. prowadzenia akt osobowych, rejestracja pracowników i członków ich rodzin do ZUS, sporządzanie raportów ZUS i listy płac, rozliczanie umów cywilno-prawnych oraz ewidencja urlopów, nadgodzin czy zwolnień lekarskich.

Jakie dodatkowe usługi świadczy biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe oferują również szereg usług dodatkowych. Można do nich zaliczyć pomoc w założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej czy spółki z o.o., wypełnianie wniosków kredytowych, tworzenie prognoz finansowych, raportów i analiz finansowych czy monitorowanie należności. Poza tym bardzo cenioną usługą jest odbiór dokumentów od klienta oraz ich archiwizacja.

Czy biuro rachunkowe zajmuje się doradztwem podatkowym?

Usługi księgowe oraz czynności doradztwa podatkowego częściowo się pokrywają, więc trudno ustalić między nimi wyraźną granicę. Ministerstwo Finansów (zgodnie z pismem z 9 kwietnia 2015 roku PT3.8101.2.2015.AEW.16) wskazuje, że najważniejsza różnica polega na przeważaniem technicznego charakteru (usługi księgowe) lub elementu prawnego (doradztwo podatkowe).

Czynności doradztwa podatkowego definiuje ustawa o doradztwie podatkowym (Dz.U. 1996 Nr 102, poz. 475, t.j. Dz.U. z 2021 roku poz. 2117). Są to m.in.:

 •       udzielanie porad, wyjaśnień i opinii o obowiązkach podatkowych i celnych oraz egzekucji administracyjnej z nimi związanej,
 •       reprezentowanie klienta przed różnymi organami,
 •       wykonywanie niezależnego audytu funkcji podatkowej,
 •       prowadzenie ksiąg i ewidencji oraz pomoc w tym zakresie,
 •       sporządzanie zeznań, deklaracji lub udzielanie pomocy.

Aby móc świadczyć usługi doradztwa podatkowego, nie wystarczy „techniczna” wiedza na temat prowadzenia księgowości czy składania deklaracji. Ktoś, kto się tym zajmuje, musi być osobą wpisaną na listę doradców podatkowych, adwokatem lub radcą prawnym albo biegłym rewidentem. Jeśli więc jesteś zainteresowany nie tylko usługami księgowymi, ale również doradztwem, zapytaj o to przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym – Biuro Księgowe Liber.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here