Czy warto korzystać z outsourcingu księgowego

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Niestety, dla wielu osób zagadnienia prawno-finansowe nie są jasne i proste, a w nawale codziennych zajęć związanych z własnym przedsiębiorstwem z reguł nie ma już czasu na douczanie się w tym zakresie. I właśnie dla osób, które muszą zająć się księgowością, a nie do końca wiedzą, w jaki sposób, powstała wygodna usługa outsourcingu księgowego. Zobaczmy, jakie korzyści ze sobą niesie.

Outsourcing – na czym w ogóle polega?

Outsourcing to zlecanie części zadań, obowiązkowych w firmie, osobom lub przedsiębiorstwom zewnętrznym. Zlecone mogą zostać praktycznie wszystkie zadania, nawet te, które związane są z pierwszymi obowiązkami, jakie pojawiają się podczas zakładania firmy. Oczywiście, zaufane biuro rachunkowe może także zajmować się wszystkimi bieżącymi sprawami danego przedsiębiorstwa gospodarczego, odciążając właściciela na każdym etapie prowadzenia działalności.

Jakie obowiązki księgowe posiada przedsiębiorca?

Wśród zadań, które należy wykonać z zakresu księgowości na pierwszym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, znajdują się przede wszystkim konieczne wybory, dotyczące formy opodatkowania oraz pierwsze dokumenty, składane do urzędu skarbowego lub zakładu ubezpieczeń społecznych. Następne etapy to zatrudnienie pracowników i nawiązanie z nimi odpowiednich umów, a także zapewnienie im składek ubezpieczeniowych i emerytalnych.

Oczywiście, codzienne sprawy księgowe firmy to oddzielne zadanie, które wymaga rozliczania się między innymi z zakupów, inwestycji czy też uzyskanych przychodów. Istotne są takie kwestia, jak choćby wykorzystanie firmowych pojazdów i sprzętów, a także rozliczanie wszelkich faktur z klientami. W efekcie jest to jeszcze bardziej obszerny dział dla księgowej. Te zadania obejmują także kwestie pensji i codziennej obsługi pracowników.

Zadań dla księgowej na każdym etapie działalności firmy może pojawić się jeszcze znacznie więcej, jednak już nasze kilka wybranych przykładów pokazuje, jak istotny jest to dział i jakie wyzwania może postawić przed przedsiębiorcą.

Jakie korzyści ma dla przedsiębiorcy outsourcing?

Outsourcing księgowy jest przede wszystkim rozwiązaniem, pozwalającym na odciążenie przedsiębiorcy. Umożliwia mu przekazanie zadań, które są czasochłonne i wymagają znajomości specjalistycznych zagadnień osobom, które są w tym zakresie profesjonalistami. Dzięki temu właściciel firmy nie musi samodzielnie się nimi zajmować i może oszczędzić czas i energię na inne zagadnienia. Nie musi także zdobywać wiedzy w zakresie, w którym być może nie jest specjalistą.

Jednocześnie outsourcing to rozwiązanie wygodniejsze niż zatrudnianie własnej księgowej na stałe, zwłaszcza w przypadku małego przedsiębiorstwa. Nie wymaga bowiem przygotowywania dla niej specjalnego miejsca i wyposażenia. Dzięki temu nawet przedsiębiorcy, którzy nie posiadają większych biur, mogą spokojnie korzystać z usług na najwyższym poziomie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here