Czujnik ruchu to coraz częściej stosowane urządzenie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i miejscach pracy, takich jak magazyny czy sklepy, a także w miejscach użyteczności publicznej o zmiennym natężeniu ruchu osób. Połączone z innymi urządzeniami inicjują ich włączenie, dzięki czemu mogą spełniać wiele funkcji, Czujniki są podstawą do stworzenia bezobsługowego systemu alarmowego.
Czujniki do domu
W gospodarstwach domowych służą poprawieniu komfortu poprzez zautomatyzowane włączenia światła, co świetnie się sprawdza, zwłaszcza gdy wśród domowników znajdują się dzieci. Są też wygodnym rozwiązaniem do oświetlenia terenu przed domem, kiedy w zimowe wieczory wracamy po zmierzchu. W restauracjach, barach czy na stacjach benzynowych stosuje się je głównie, aby oszczędzić energię elektryczną.
Czujniki różnią się pod względem zastosowanych technologii, które także determinują ich przeznaczenie.
Czujnik mikrofalowy czy na podczerwień?
Czujniki mikrofalowe działają na podstawie wysyłanych fal elektromagnetycznych, które następnie odbijają się od otaczających powierzchni i wracają do czujnika. Jeśli częstotliwość powracającej fali, jest taka sama, jak fali wysłanej, znaczy, że w otoczeniu nic się nie zmieniło. Jeśli natomiast częstotliwość się zmienia, oznacza to, że w obszarze zasięgu czujnika pojawił się nowy obiekt i jest to sygnał do uruchomienia czujnika.
Czujniki ruchu
Czujniki mikrofalowe mogą wykrywać sygnały pomimo obiektów zakłócających, takich jak płyty gipsowe, drewno czy szkło. Trzeba więc dobrze przemyśleć umieszczenie takiego czujnika, aby nic nie zakłócało jego działania. Należy unikać umieszczania go w pobliżu okien, czy ścianek działowych. Działanie czujnika mogą zakłócać też urządzenia elektryczne, działające na podobnych częstotliwościach.
Czujniki na podczerwień
Czujniki na podczerwień działają, wykrywając nie sam ruch, ale zmiany temperatury. Człowiek emituje ciepło o zróżnicowanej intensywności – nasze stopy są zimniejsze niż głowa. Przedmioty martwe z reguły emitują ciepło jednolicie na całej swej powierzchni. Zwierzęta o małej masie są łatwe do odróżnienia od ludzi, przez tego rodzaju czynniki, wobec czego niektóre czujniki ignorują je, unikając tym samym fałszywych alarmów, Należy unikać umieszczania takiego rodzaju czujników blisko źródeł ciepła, klimatyzacji czy okien. Czujniki na podczerwień mają zastosowanie przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach.
Jak wybrać odpowiedni czujnik ruchu?
Przede wszystkim należy zastanowić się nad funkcją, jaką spełniać będzie nasz czujnik. Jeśli instalujemy czujnik, w celu automatycznego włączenia światła lepszym wyborem będzie opcja na podczerwień, która zapewni, że światło nie wyłączy się zbyt szybko, jeśli przez chwilę pozostaniemy w bezruchu.
Ważnym czynnikiem, który powinniśmy sprawdzić podczas zakupu czujnika, jest oczywiście zasięg jego działania. Istotne, aby zasięg był dostosowany do naszych potrzeb. Biorąc pod uwagę wrażliwość czujników, nie zawsze czujnik o największym zasięgu, będzie najlepszy, zwłaszcza jeśli montujemy go w pobliżu miejsca o natężonym ruchu.
Czujniki elektryczne
Ponadto warto przed zakupem ustalić obszar, który czujnik ma obejmować swoim działaniem i potencjalne miejsca instalacji. To pomoże podjąć nam decyzję w kwestii zasilania czujnika. Jeśli doprowadzenie prądu do wybranego miejsca jest skomplikowane, lepszym wyborem będzie czujnik zasilany przez baterie.
Źródło: http://alarmydomowe.net.pl