A więc chcesz zainwestować w bitcoin? Wartość tej kryptowaluty już wielokrotnie zaskakiwała gigantycznymi wzrostami, dlatego nie dziwi to, że na zakup decydują się kolejne osoby. Również takie, które wcześniej z inwestowaniem w waluty nie miały nic wspólnego. Teoretycznie zadanie jest proste – kupić taniej, sprzedać drożej. W praktyce jednak wartość bitcoina w przyszłości to zagadka nawet dla najbardziej doświadczonych analityków. Zamiast więc bawić się w futurologię, zobaczmy od czego zależą wzrosty i spadki najpopularniejszej kryptowaluty.

Kiedy wartość bitcoina rośnie?

Bezpośredni i najważniejszy czynnik wzrostu wartości bitcoina to większy popyt na tę walutę. Bitcoin zachowuje się podobnie jak klasyczne waluty lub akcje na giełdzie papierów wartościowych. Im więcej osób chce go kupić, tym wyższe ceny mogą zaproponować sprzedawcy, by znaleźć chętnych. W efekcie wartość BTC idzie w górę.

Popyt na bitcoina może jednak zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest polityka rządów w krajach, w których obraca się bitcoinami. Tradycyjnie BTC ma się najlepiej, gdy politycy się nim nie interesują… Póki co niewiele państw decyduje się na opodatkowanie kryptowalut, a bitcoin jest w większości krajów legalny, co wpływa pozytywnie na wartość. To samo dotyczy zachowania przedsiębiorców. Niektóre firmy nie baczą na wahania wartości bitcoina i pozwalają na płatność kryptowalutą np. w swoich sklepach. Użyteczność waluty również jest czynnikiem dodatnio wpływającym na jego cenę.

Czy wiesz jakie główne ograniczenie ma bitcoin? Wartość tej kryptowaluty rośnie również z uwagi na limitowaną podaż. Kolejne BTC są wydobywane powoli, a w dodatku trafi ich na rynek jedynie 21 milionów. Przy ograniczonej podaży cena wzrasta.

Wreszcie na wzrost wartości bitcoina wpływa… wzrost wartości bitcoina. Gdy kolejne osoby dowiadują się, że cena kryptowaluty zaczyna iść w górę, decydują się na zakup. To wpływa na podniesienie ceny i motywuje do inwestycji kolejne osoby etc.

Bitcoin – wartość spada, gdy…

Niestety każda waluta czasem spada – również bitcoin. Wartość tego krypto-pieniądza potrafi mieć równie spektakularne upadki, jak wzrosty (wystarczy spojrzeć na drugą połowę 2017 roku). Wartość BTC spada, gdy istnieje duża liczba inwestorów, którzy chcą go sprzedaż i niewielka ilość chętnych do zakupu. Często działa więc mechanizm odwrotny do opisanego wcześniej – bitcoin traci na wartości, ponieważ bitcoin traci na wartości… Inwestorzy wyprzedają go, by stracić jak najmniej.

Na spadek mogą mieć wpływ też czynniki zewnętrzne. Wielu analityków przewidywało, że gwałtowny wzrost BTC w 2017 roku zostanie zahamowany przed świętami, gdyż wtedy wielu inwestorów zdecyduje się na zamianę bitcoina na tradycyjne waluty, za które łatwiej kupić np. prezenty na Boże Narodzenie. Niektórzy uważają, że wielki spadek wartości bitcoina, a może nawet koniec kryptowaluty może nastąpić, gdy duża liczba inwestorów zda sobie sprawę z tego, że bitcoin jest klasyczną bańką inwestycyjną. Jest to mechanizm samospełniającej się przepowiedni.

Na obniżenie cen bitcoina wpływ mogą mieć także czynniki zewnętrzne. Na przykład nakładanie podatków na inwestorów czy delegalizacja giełd kryptowalut.

[Głosów:8    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here