Automatyzacja procesów produkcyjnych staje się coraz ważniejszym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw działających między innymi w branży przemysłowej. Roboty przemysłowe w Polsce jeszcze nie są powszechnie używane, ale upatruje się w nich wielką szansę rozwoju oraz optymalizacji kosztów produkcji dla średnich i dużych firm. Jakie są zalety automatyzacji produkcji? Czy na takiej inwestycji można zaoszczędzić? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Cele automatyzacji procesów produkcyjnych
Proces produkcji realizowany wyłącznie przez siłę ludzkich rąk obciążony jest kilkoma wadami, które sprawiają, że zakład nie jest w stanie osiągnąć zadowalającego poziomu rentowności produkcji. Do wad tych należą:
- – brak wystarczającej ilości siły roboczej oraz wysokie koszty zatrudnienia pracowników,
- – niska wydajność pracy w porównaniu do wydajności maszyn, która może nie być wystarczająca do zaspokojenia popytu konsumentów,
- – niższa jakość produktów,
- – brak możliwości zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Przedsiębiorcy dość często borykają się z problemem braku pracowników, a kiedy już ich znajdą – z ogromnymi kosztami związanymi z ich zatrudnieniem oraz ich zwykłymi, ludzkimi słabościami – ewentualną chorobą, urlopami, gorszym samopoczuciem. Zapewnienie im bezpieczeństwa w miejscu pracy także może się wiązać z kolejnymi inwestycjami. Trzeba również pamiętać, że produkty wytworzone przez ludzi nie są doskonałe, a tempo pracy pracowników – zmienne.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, wprowadzenie automatyki przemysłowej staje się zauważalnie uzasadnione. Automatyzacja produkcji jest jednym z ważniejszych i bardziej efektywnych sposobów na wzrost rentowności funkcjonowania przedsiębiorstwa.
W jakie maszyny i technologie warto zainwestować? Z pewnością w takie, które pozwolą uzupełnić niedobór pracowników o niższych kwalifikacjach – suwnice placowe, podajniki teleskopowe, systemy przenośników z windą, obrabiarki specjalne, przenośniki taśmowe, jednostki tnące, systemy przenośników rolkowych, wózki (pobierające, przechwytujące, teleskopowe), przenośniki, stoły poziomujące, wózki towarowe i inne. Wszystkie te maszyny można zamówić w firmach, których specjalizacją jest produkcja linii technologicznych – dzięki temu możesz liczyć nie tylko na wykonanie, ale także profesjonalne doradztwo z zakresie projektowania linii. Takie podejście pozwoli zastąpić znaczną część pracowników firmy maszynami i zoptymalizować koszty wytwarzania produktów.
Zalety automatyzacji
Automatyzacja produkcji pozwala osiągnąć szereg korzyści, spośród których oszczędność kosztów z pewnością jest jedną z najważniejszych. Wydajność pracy maszyn jest nieporównywalnie wyższa z wydajnością pracowników – maszyny działają szybciej i dłużej niż ludzie, nie męczą się wielogodzinną pracą. W danej jednostce czasu są więc w stanie wyprodukować znacznie większą ilość dóbr niż ludzie. Poza tym maszyny zapewniają wyprodukowanie artykułów wyższej jakości – pracują one zawsze w ten sam sposób, nie popełniają błędów, a każdy produkt z danej partii jest taki sam jak inne i zgodny z założonym wzorcem. Ich efektywności nie zaburzą zmęczenie, lenistwo, problemy osobiste czy złe samopoczucie. Nie zmienią na własną rękę założonego wzorca. Dzięki zastosowaniu automatyki procesów produkcyjnych w firmie spada więc ilość produktów niezgodnych z założeniami czy wadliwych. To z kolei pozwala uniknąć strat nie tylko samych surowców, ale także czasu. Te dwa aspekty, wyższa wydajność i powtarzalność procesu wytwarzania dóbr, sprawiają, że inwestycja w automatyzację procesów szybko się zwraca.
Maszyny w firmie produkcyjnej pozwalają także zapomnieć o problemach związanych z zatrudnieniem pracowników, ich ewentualnymi nieobecnościami i koniecznością ich zastępowania innymi. Maszyny zawsze są na miejscu, gotowe do pracy i z powodzeniem zastąpią pracowników w procesie nie tylko wytwarzania dóbr, ale także ich pakowania, transportu i umieszczania na właściwym miejscu w magazynach – są w stanie manewrować nawet wielkimi ładunkami, z którymi człowiek sobie nie poradzi. Wystarczy tylko uruchomić linię produkcyjną, a maszyny wytworzą poszczególne części, złożą je zgodnie z projektem, przeniosą do kolejnych maszyn i zapakują, oznaczą etykietami, umieszczą w opakowaniach zbiorczych i przeniosą do magazynu. A to wszystko bez udziału ludzi.
Niezwykle istotną kwestią jest kwestia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Roboty świetnie sprawdzają się w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi – w wysokich lub niskich temperaturach, wysokiej wilgotności i hałasie, przy niebezpiecznych środkach chemicznych czy wysokim napięciu elektrycznym. Automatyzacja procesów wytwórczych pozwala więc uniknąć tragicznych wypadków w zakładzie. Dlatego też w krajach wysoko uprzemysłowionych firmy z branży budowlanej, spożywczej, farmaceutycznej, górnictwie i innych gałęziach przemysłu coraz chętniej powierzają maszynom zadania niebezpieczne czy wyjątkowo uciążliwe. Zadaniem pracowników w takich firmach jest sprawowanie kontroli nad jakością pracy robotów i gotowego produktu. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa osób obsługujących roboty, ilość wypadków przy pracy spada w bardzo istotnym stopniu.
Czy inwestycja w zakup maszyn może się zwrócić małej firmie? Oczywiście, że tak! Nie są one zarezerwowane wyłącznie dla największych, bogatych przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że dla małej firmy katastrofą może się okazać nawet jednorazowy incydent – dłuższa nieobecność pracownika, wypadek w miejscu pracy lub jedna wadliwa partia produktu. Najnowsze technologie pozwalają wyeliminować ryzyko utraty płynności produkcji. A inwestycja, choć niemała, szybko się zwróci, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszty zatrudnienia pracowników i związane z nim niedogodności.
Podsumowując – zalet płynących z inwestycji w automatyzację procesów produkcji towarów jest sporo. I są to zalety na tyle istotne, że ryzyko związane z tym wydatkiem wydaje się niewielkie w porównaniu z ryzykiem związanym z powierzeniem całej odpowiedzialności za produkcję wyłącznie ludziom.