Uważasz, że kryptowaluty to głównie bitcoin, a altcoiny są skazane na porażkę? W takim razie możesz zaprzepaścić swoje szanse na intratne inwestycje z udziałem innych cyfrowych walut. Warto zaglądać zwłaszcza na kurs litecoin – waluty, która miała być mocną alternatywą dla bitcoina, a nawet jego lepszym substytutem. Przewagą litecoina jest 4-krotnie krótszy czas „wykopywania” nowych bloków – 2,5 minuty zamiast 10. Tym samym skraca się czas autoryzowania transakcji w sieci i wydobycia nowych jednostek. Samych litecoinów również jest 4 razy więcej– w obiegu może znajdować się 84 mln monet, podczas gdy sieć bitcoin wyprodukuje maksymalnie 21 mln. Jednak mimo swoich zalet, litecoin nadal nie zdetronizował najsłynniejszej kryptowaluty świata, zarówno pod względem popularności, jak i ceny. Jak przedstawia się kurs litecoina i czy warto w niego inwestować?

Cena litcoina wczoraj i dziś

Kryptowaluta litecoin powstała w październiku 2011 roku, a więc jest o trzy lata młodsza od bitcoina. Na początku wszystko wskazywało na to, że powtórzy sukces swojego poprzednika – już po trzech latach od powstania LTC osiągnął wartość 50 dolarów.

Wydawało się wówczas, że cena liteceoina będzie szybować w górę, jednak powstanie nowych kryptowalut przyniosło nieoczekiwany zwrot w notowaniach. Użytkownicy sieci zaczęli kupować tańsze altcoiny, mając nadzieję na spektakularne zyski w przyszłości. Wskutek „klęski urodzaju” spadło zainteresowanie starszymi kryptowalutami, a kurs LTC osiągnął poziom… 1 dolara.

Z uwagi na niewątpliwe zalety (większa ilość monet, szybsze transakcje i wydobywanie) litcoin pozostał w obiegu i zajmuje wysoką pozycję w notowaniach. Niemniej na rynku istnieje wiele altcoinów, które są bardziej atrakcyjne dla inwestorów z uwagi na lepszą cenę i większy wzrost wartości (np. ethereum, zCash).

Czy warto śledzić kurs litecoin?

Nawet jeśli nie masz zamiaru inwestować w litecoin, warto od czasu do czasu przejrzeć wykresy z notowaniami tej kryptowaluty. Spoglądając w prognozy, można zauważyć względną stabilność ceny LTC – analitycy nie przewidują ani niebotycznego wzrostu wartości, ani druzgocącego spadku. Według nich w najbliższych latach miesięczne wahania kursu litecoin nie przekroczą 16%, a często będą oscylować wokół 4-9%. Oczywiście w przypadku kryptowalut trudno mówić o trafności przewidywania, gdyż w ciągu zaledwie dwóch dni ich cena może spaść lub wzrosnąć niemal o połowę.

Paradoksalnie, umiarkowana popularność litecoina sprzyja inwestorom. Znacznie droższy bitcoin przypomina kolosa na glinianych nogach – według amerykańskich analityków cena bitcoina przekroczy 100 000 dolarów, z kolei szwajcarscy naukowcy wyliczyli jego rzeczywistą wartość na… 1300 dolarów. Tymczasem kurs litecoin jest bardziej zbliżony do realiów i nie zapowiada się na spekulacyjną bańkę. W dodatku przystępna cena LTC zachęca również mniej zasobnych inwestorów, którzy nie chcą poświęcać na kryptowaluty wszystkich oszczędności, ani ryzykować bardziej niż na tradycyjnym rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here