Odkąd bitcoin pobił kolejny rekord wartości w 2017 roku, każdy chce stać się posiadaczem kryptowaluty. Jednym ze sposobów na dodanie wirtualnego pieniądza do swojego cyfrowego portfela jest kopanie bitcoin. O co chodzi w tym procesie i jak można zostać górnikiem?

Na czym polega kopanie bitcoina?

Nowe bitcoiny trafiają na rynek, gdy komputer podłączony do sieci rozwiąże zagadkę kryptologiczną. To jedno zdanie w skrócie opisuje mining, czyli właśnie kopanie bitcoin. O co chodzi z wydobywaniem kryptowaluty w praktyce? Możesz stać się właścicielem bitcoina wykopując go nawet za pomocą własnego komputera. Wystarczy, że ściągniesz odpowiednie oprogramowanie i zaczniesz kopać.

Bitcoin jest oparty na technologii o nazwie blockchain. To rozproszony łańcuch bloków, który znajduje się na każdym komputerze biorącym udział w systemie. Wszyscy posiadacze bitcoina mają dostęp do pełnej bazy transakcji wykonanych za pomocą tej kryptowaluty, choć strony transakcji pozostają całkowicie anonimowe. W blockchain zapisano również sprytną metodą dodawania kolejnych bitcoinów na rynek. System zawiera zagadki kryptologiczne. Komputery próbują rozwiązać te zagadki – najprostszą metodą jest generowanie długich losowych ciągów znaków, dających rozwiązanie. Trafienie odpowiedzi zależy więc przede wszystkim od szczęścia, któremu jednak można pomóc stawiając na sprzęt o odpowiedniej mocy obliczeniowej (szybciej będzie on generował kolejne próbne odpowiedzi).

Właśnie tak powstały kopalnie bitcoin. To firmy skupione wyłącznie na wydobywaniu bitcoinów za pomocą komputerów stworzonych jedynie do tego celu. Kopalnie mogą współpracować również z zewnętrznymi użytkownikami przez sieć – biorąc udział w kopaniu udostępniasz moc obliczeniową swojego komputera, a gdy kopalnia trafi na bitcoina, otrzymujesz część nagrody, proporcjonalnie do wniesionego wkładu.

Jak zacząć kopać bitcoiny?

Jak zacząć kopanie bitcoin? O co chodzi z wykorzystaniem kart graficznych? Otóż kopanie bitcoina wcale nie musi być opłacalne. Ba, często jest całkowicie nieopłacalne. Mimo że rozwiązanie zagadki pozwala na zdobycie bitcoinów o równowartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów, to jednak zdobycie takiej kwoty przez pojedynczego użytkownika jest praktycznie niemożliwe.

Aby zacząć samodzielne kopanie bitcoin, najpierw musisz przeliczyć czy to się opłaca. Służą do tego celu dostępne w internecie kalkulatory. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. zakup sprzętu, ceny prądu oraz trudność kopania bitcoina. Ten ostatni parametr niestety zwiększa się wraz z ilością kopiących. Z tego powodu kopanie solo w wielu krajach, gdzie ceny prądu są wysokie, po prostu się nie opłaca.

Alternatywą jest dołączenie do wcześniej wspomnianej kopalni, tu jednak również trzeba się zastanowić, czy aktualne ceny bitcoina, trudność kopania i ceny prądu pozwolą na czerpanie zysków.

Wracając natomiast do kart graficznych – szybko okazało się, że ich wykorzystanie do kopania jest bardziej efektywne niż kopanie „na procesorze”. Z tego względu bitcoinowi górnicy na całym świecie zaczęli kupować karty graficzne, a ich ceny poszybowały w górę, co do dziś przeklinają miłośnicy gier komputerowych.

[Głosów:24    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here