Reklamując daną ofertę kredytu, bank zazwyczaj podaje potencjalnym kredytobiorcom takie informacje, jak oprocentowanie nominalne czy prowizja na udzielenie kredytu. Można za ich pomocą stwierdzić, czy kredyt jest opłacalny, ale nie dają one od razu precyzyjnych informacji o tym, ile na przykład będzie wynosiła rata kredytu i jaki będzie jego ostateczny koszt.
Takie informacje są niezbędne, aby podjąć rozsądną i przemyślaną decyzję w zakresie tego, czy warto brać dany kredyt i czy nie będzie on zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jest jednak sposób, aby je uzyskać bez konieczności samodzielnego dokonywania obliczeń – kalkulator kredytowy. Do czego dokładnie on służy i jak z niego korzystać?
Do czego służy kalkulator kredytowy?
Kalkulator kredytowy to proste narzędzie, dostępne z reguły bezpośrednio w przeglądarce, przede wszystkim na stronach internetowych banków i innych instytucji powiązanych z finansami i bankowością.
Służy ono do obliczania takich aspektów związanych z kredytem, jak wysokość raty i całkowity koszt zobowiązania. Tego typu narzędzie pozwala szybko i łatwo ustalić, czy możemy pozwolić sobie na dany kredyt, a także podejrzeć, jak wpłynie na niego na przykład wydłużenie lub skrócenie okresu spłaty.
Istnieją dedykowane kalkulatory kredytowe dla konkretnych typów kredytów, takich jak kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny, kredyt hipoteczny czy kredyt firmowy. Uniwersalny, skuteczny i łatwy w obsłudze kalkulator kredytowy można znaleźć na przykład tutaj: https://splatapozyczek.pl/kalkulator-kredytowy/. Jest on całkowicie bezpłatny i dostępny dla każdego. Warto poświęcić chwilę na skorzystanie z niego, jeśli na przykład spodobała się nam jakaś oferta kredytu, ale chcielibyśmy wiedzieć, z jakim kosztem wiąże się ona w praktyce.
Jak korzystać z kalkulatora kredytowego?
Korzystanie z kalkulatora kredytowego jest bardzo proste, a uzyskanie pożądanych informacji to kwestia zaledwie kilku minut. Wystarczy otworzyć kalkulator i wpisać w odpowiednie pola takie parametry zobowiązania, jak jego kwota, okres spłaty, oprocentowanie czy prowizja za udzielenie kredytu.
Tego typu informacje można zazwyczaj znaleźć w witrynie banku, na podstronie opisującej daną ofertę. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól wystarczy zazwyczaj nacisnąć przycisk, aby narzędzie wygenerowało wynik zawierający informacje o m.in. wysokości raty czy całkowitym koszcie zobowiązania.
Trzeba jednak pamiętać, że obliczenia wykonane przez kalkulator kredytowy mają jedynie charakter poglądowy. Można się nimi sugerować, aby na przykład ustalić czy stać nas na zaciągnięcie kolejnego kredytu, ale nie należy traktować ich jako wiążących.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu precyzyjnych informacji odnośnie do kosztów i wszelkich formalności związanych z kredytem, dobrym pomysłem może być kontakt z wykwalifikowanym pośrednikiem kredytowym, na przykład Spłata Pożyczek. W takim przypadku będziemy mogli liczyć na to, że zostaną nam przedstawione najlepsze dostępne w danej chwili oferty kredytu, a także wszystkie związane z nimi koszty.