Czy warto skorzystać z usługi faktoringu dla małych firm

Jeszcze do niedawna z faktoringu korzystały wyłącznie duże przedsiębiorstwa oraz korporacje, jednak wraz z rozwojem nowych technologii rozwiązanie to stało się również dostępne dla mniejszych firm. Taka forma finansowania może okazać się bardzo korzystna dla małych przedsiębiorstw, które z uwagi na różnego rodzaju zatory płatnicze mogą szybko przejść w stan upadku lub likwidacji. Czy warto jednak korzystać z usług faktoringu dla małych firm?

Czym jest faktoring?

Faktoring to usługa, która umożliwia firmom sprzedaż faktur w zamian za gotówkę. Z rozwiązania tego korzystają najczęściej przedsiębiorstwa, które mimo wystawionych faktur nie otrzymały swojego zobowiązania, co najczęściej wynika z długiego terminu spłaty. W sytuacji, gdy przez wspomniany termin płatności środki przedsiębiorstwa są zamrożone, a konieczne staje się ich użycie, to faktoring wydaje się w tym momencie najlepszym rozwiązaniem. Choć faktoring jak dotąd przeznaczony był jedynie dla naprawdę dużych firm, to obecnie z tej formy finansowania zaczyna korzystać coraz większa liczba mniejszych przedsiębiorstw (co do tej pory było raczej niemożliwe z uwagi na specjalne wymogi).

Jak działa faktoring dla małych firm?

Mikrofaktoring, bo tak nazywany jest faktoring dla małych firm, to w dużym skrócie pomoc w zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwom, które zmagają się w danej chwili z problemami w płatnościach za swoje usługi lub za sprzedaż towarów. W momencie, gdy dana firma potrzebuje pieniędzy na już, jednak termin płatności wynikający z wystawionych faktur sprzedaży jest dosyć odległy, to warto w tym momencie skorzystać ze wspomnianego powyżej faktoringu. Jak to jednak działa? Faktor, czyli firma pośrednicząca wykupuje wierzytelności przedsiębiorstwa, czyli tzw. faktora. W tym momencie przedsiębiorca niemal od razu uzyskuje dostęp do pieniędzy, które były zamrożone. Z kolei kwestia dochodzenia należności od kontrahenta przechodzi na faktora.

Szybki i wygodny sposób na pozyskanie środków pieniężnych

Faktoring dla małych firm to świetny sposób na pozyskanie kapitału, który odznacza się przede wszystkim szybkością, elastycznością oraz niezbyt dużą liczbą formalności do spełnienia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż możliwość skorzystania ze wspomnianej formy finansowania nie zależy od wysokości obrotu, liczby nieopłaconych faktur, czy też stażu firmy na rynku, co dla wielu małych przedsiębiorców to niezwykle ważne.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring dla małych firm to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają w danej chwili zdolności kredytowej, mają chwilowe problemy finansowe wynikające np. z transakcji z nieuczciwymi przedsiębiorcami, potrzebują pewnego źródła finansowania, które zapewni im rozwój i utrzymanie bieżącej działalności, czy też pragną zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo przed pojawieniem się ewentualnych zatorów płatniczych. We wspomnianych powyżej sytuacjach warto z pewnością rozważyć możliwość skorzystania z faktoringu, który może okazać się niezwykle pomocny w utrzymaniu się firmy na rynku.

https://pragmago.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here