Czy warto pożyczać pieniądze rodzinie?

0
1201

Rodzina i przyjaciele to najbliższe osoby w życiu każdego z nas. Są to ludzie, których darzymy zaufaniem i najczęściej możemy liczyć na ich pomoc. Co jednak w momencie, gdy to nasza rodzina potrzebuje pomocy finansowej? Czy jeśli mamy taką możliwość to warto pożyczać im pieniądze? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i nie zawsze brzmi: „Tak”.

Pożyczanie pieniędzy rodzinie – za i przeciw

W życiu każdego człowieka mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które nadwyrężają domowy budżet. W takich sytuacjach mogą się także znaleźć bliskie dla nas osoby, które będą oczekiwały od nas szybkiej pożyczki. Problem nie jest tak duży, gdy w grę wchodzą drobne kwoty np. na zakupy czy opłacenie rachunków. Problem może pojawić się jednak w momencie, gdy nasz bliski ma na myśli pożyczkę rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czy powinniśmy mu tyle pożyczyć?

Nie pożyczaj pod wpływem chwili

To czy pożyczysz pieniądze bliskiej osobie, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie dlatego dobrze byłoby, gdybyś dał sobie czas do namysłu. Nie pożyczaj dużych kwot pod wpływem chwili i emocji, jakie się z tym wiążą. Twoja decyzja powinna być poprzedzona dokładną analizą domowego budżetu oraz zapoznaniem się ze wszystkimi wadami i zaletami takiej pożyczki. Powiedz bliskiej Ci osobie, że teraz nie pożyczysz jej pieniędzy, ale dasz jej odpowiedź jak najszybciej, ponieważ musisz się nad tym dobrze zastanowić, gdyż w grę wchodzą duże kwoty. Pożyczanie pieniędzy to poważna sprawa i należy podejść do niej z głową, a nie pod wpływem chwili.

Oblicz czy stać Cię na pożyczkę

Oczywiste jest, że chcemy dla naszej rodziny jak najlepiej, nawet jeśli nie mamy możliwości czegoś jej zapewnić. Często jest tak, że pożyczamy pieniądze rodzinie, nawet jeśli sami nie mamy ich za wiele. Takie działanie może zrujnować Twój budżet i sprawić, że sam za jakiś czas będziesz potrzebował pożyczki. Zastanów się najpierw nad swoimi potrzebami i nad tym, czy stać Cię na to, aby pożyczyć pieniądze. Jeśli akurat masz słabszy miesiąc, a ktoś prosi Cię o pożyczkę to odmów i wyjaśnij, że jest to spowodowane Twoją złą sytuacją finansową. Możesz też polecić tej osobie pożyczki społecznościowe, które można znaleźć w internecie. Być może tam znajdzie się osoba, która zechce pożyczyć pieniądze na niski procent.

Pamiętaj o formalnościach

Nawet jeśli darzysz bardzo dużym zaufaniem osobę, która prosi Cię o pieniądze to i tak powinieneś się zabezpieczyć. Pożyczki społecznościowe oraz te rodzinne zawsze powinny być poprzedzone sporządzeniem odpowiedniej umowy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odzyskać pieniądze w momencie, gdy pożyczkobiorca okaże się nieuczciwy i nie będzie chciał oddać pożyczonej gotówki lub stale będzie z tym zwlekał. Pożyczki rodzinne na kwoty powyżej 500 zł powinny być poprzedzone sporządzeniem umowy- tak nakazuje nasze prawo. W zależności od poziomu pokrewieństwa musimy bądź też nie odprowadzić podatek od pożyczonej kwoty.

Podsumowując, warto pożyczać pieniądze rodzinie, jeśli zadbamy o formalności i o własne dobro. W innym wypadku lepiej jest polecić im https://splatakredytow.pl/pozyczki-spolecznosciowe/, które czasem są lepszym rozwiązaniem niż zapożyczenie się u własnej rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here