W świecie kryptowalut wszyscy zadają sobie pytanie, czy zcash (ZEC) osiągnie wartość porównywalną z bitcoinem. Oczywiście takie wątpliwości można mieć także co do innych altcoinów, jak etherum czy litecoin, jednak inwestorzy bacznie przyglądają się akurat walucie zcash. Skąd to zainteresowanie? Wprawdzie kurs zcash prezentuje się dość obiecująco w rankingu, jednak analitycy sieci zwracają uwagę na coś zupełnie innego. Jaki potencjał ma zcash i dlaczego warto wybrać go spośród innych kryptowalut?

Czy warto zainwestować w zcash?

Słynny fundusz Grayscale Investments uznał zcash za godną uwagę alternatywę dla bitcoina i udostępnił swoim klientom specjalny fundusz inwestycyjny obsługujący tę walutę. Na poparcie tej decyzji spółka opracowała symulację, według której cena zcash może osiągnąć poziom nawet 60 tys. dolarów w 2025 roku. Inwestorzy, którzy kupiliby zcash 7-8 lat wcześniej za cenę ok. 400 dolarów, mogliby zatem liczyć na 150-krotny zwrot kapitału.

Oczywiście żaden fundusz inwestycyjny nie daje swoim klientom gwarancji zysku i tak jest również w tym przypadku – eksperci z Grayscale oszacowali kurs zcash przy założeniu, że aż 10% środków zdeponowanych przez przedsiębiorców w rajach podatkowych zostanie wykorzystanych do zakupu monet zcash.

Kryptowaluty cechują się jednak zbyt dużą niestabilnością, by ślepo wierzyć prognozom obliczanym na podstawie czysto hipotetycznych przesłanek. Mimo to zcash z pewnością może podobać się inwestorom, gdyż dba o dyskrecję lepiej niż  szwajcarski bank.

Czym różni się zcash od bitcoina?

Dla zwykłego zjadacza chleba różnica pomiędzy tymi walutami jest widoczna gołym okiem – wystarczy porównać kurs zcash z notowaniami bitcoina. Z tej perspektywy BTC jest „nie do ruszenia” i jego wartość nadal przekracza cenę wszystkich kryptowalut razem wziętych. Jednak zcash ma zalety, dzięki którym może zdetronizować cyfrowego króla.

Przede wszystkim, ZEC zapewnia pełną anonimowość transakcji – dane nadawcy, dane odbiorcy oraz kwota mogą być zaszyfrowane w taki sposób, by użytkownicy sieci blockchain nie mieli do nich dostępu. Co ważne, użytkownik sam decyduje, czy informacje o przelewie będą widoczne i w każdej chwili może je ujawnić, np. ze względu na kontrolę urzędu skarbowego w firmie. Tymczasem transakcje w bitcoin są zawsze jawne – można je podejrzeć na stronie block explorera. Jak widzisz, nie przesadziliśmy, porównując zcash do szwajcarskiego banku…

Obie waluty różni też algorytm wydobywania. Podczas gdy do kopania BTC górnicy używają głównie koparek na układach ASIC, zcash można wydobywać tradycyjnie, na procesorach komputerowych i graficznych – przy czym ilość monet jest taka sama w obu przypadkach i wynosi 21 milionów, a nagroda dla kopaczy maleje co 4 lata.

Czy kurs ZEC zagrozi bitcoinowi? Trudno powiedzieć- jak na razie nic na to nie wskazuje. Jednak potencjał inwestycyjny zcash wynika nie z jego wartości wyrażonej w dolarach, ale z pełnej anonimowości porównywalnej z rajami podatkowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here