Co wpływa na cenę złota

Złoto to najbardziej znany materiał na świecie. Przez wiele osób uważany jest za najcenniejszy materiał do wyrobu nie tylko biżuterii. Właśnie złoto jest wyznacznikiem bogactwa i statusu materialnego, a nawet wpływa na ekonomiczno-polityczne zasoby kraju. Złoto od setek lat jest najpewniejszą formą inwestycji, co więcej wykorzystywane jest w modzie, kulturze i przeróżnych religiach świata, co sprawia że ciężko przejść obok niego obojętnie. Złoto to kruszec, który ma wiele zastosowań nie tylko w życiu ale również w przemyśle itp. 

Cena złota za gram

Cena złota za gram jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze z nich, to m.in.:

  • próba złota,
  • forma w jakiej jest sprzedawane
  • kurs złota w obcej walucie.

Obecnie przez okres pandemii wielu ekspertów uważa ten najcenniejszy kruszec inwestycyjny –  ma poczucie niepewności panujące w społeczeństwie. Natomiast bez wątpienia najlepszą inwestycją jest oczywiście złoto najwyższej próby. Ceny złota są raczej płynne np. Mennica Skarbowa oferuje bardzo szeroki wybór metali szlachetnych. Wszystko jest uzależnione od danego czasu i co chcemy zakupić. Sztabki złota, to najczęściej wybierane przez inwestorów metody inwestowania pieniędzy na przyszłość. Za najmniejszą sztabkę o wadze 1 g i najwyższej próbie obecnie zapłacimy około 190,00 złotych. Dużo taniej wychodzą tzw. uncje. Jeśli podejmiemy decyzje o zakupie 1 uncji złota, kiedy przeliczymy na jeden gram zapłacimy około 159,00 złotych. 

Uncja – ile to gram?

Inwestowanie w złoto wiąże się z pojęciem uncji, to właśnie w jednostce miary wyrażana jest masa złota. Uncja, oznaczonym symbolem “oz”, to jednostka masy bądź objętości za którą kryje się bardzo dużo innych wartości. Między innymi jest to wynik z historycznych zaszłości, istnienia systemów wagowych i innych przeróżnych zastosowań na przestrzeni historii. Popularnymi odmianami uncji są:

  • uncja międzynarodowa;
  • uncja trojańska.

Ile dokładnie uncja złota to gram, trzeba przyjrzeć się powyższym odmianom. Wartość uncji międzynarodowej w przeliczeniu np. na funta międzynarodowego równa jest 1/16 jego ceny. Funt międzynarodowy oznaczony jest symbolem “Ib”, a wartość na przestrzeni lat uległa zmianom. Uncja trojańska ma wartość 1/20 trojańskiego funta. Nazwę zawdzięcza francuskiemu miastu, gdzie, w średniowieczu znajdował się ważny ośrodek handlowy.  Uncja trojańska nazywana jest także aptekarską lub jubilerską i jest określana symbolem “oz”.

Oczywiście warto zaznaczyć, że im większe sztabki złota, tym bardziej możemy liczyć na dużo niższe ceny. Natomiast jeżeli zdecydujemy się już na zakup sztabek złota w sklepie możemy takie sztabki otrzymać 2, 5, 10 oraz 100 gramowe. Warto zaznaczyć, że wszystkie posiadają certyfikaty i są najwyższej próby oraz jakości. Należy wspomnieć, że Mennica Skarbowa zajmuje się nie tylko sprzedażą złota w formie sztabek, monet czy kolczyków, ale także skupem złota od klientów. 

Cena złota jest uzależniona przede wszystkim od popytu i podaży. Najważniejszą, a zarazem istotną rolę odgrywa poziom stóp procentowych i kurs walut – głównie dolara. Cena wzrasta w momencie, gdy stopy procentowe utrzymują się na poziomie, a dolar traci na wartości. Natomiast, gdy dolar się umacnia, notowania złota idą w dół.

Inflacja, to kolejny bardzo istotny czynnik wpływający na wartość złota. Im wyższa inflacja, tym wyższe kursy kruszców szlachetnych. Ceny złota kształtują się również, o czym zostało już wcześniej wspomniane m.in: przez kursy ropy naftowej, zdarzenia polityczne czy koniunkturę na rynku. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ceny metali szlachetnych. 

Gdzie sprawdzić cenę złota za gram?

Cenę złota za gram możemy sprawdzać codziennie przez stronę internetową lub poprzez aktualne nowoczesne aplikacje, które umożliwiają śledzenie wartości tego żółtego królewskiego metalu. Dostępna zainstalowana aplikacja pozwala sprawdzić aktualną cenę złota i śledzić, jak cena zmieniła się np. w ostatnich 10 minutach, godzin, dniach czy tygodniach. Wykresy, które pokazują aktualną cenę kruszcu na pewno niejednej osobie zainteresowanej pomogą w dobrej inwestycji na przyszłość. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaka jest cena złota za gram odwiedź jedną z rekomendowanych stron lub aplikacji, w których ceny złota zmieniają się w czasie rzeczywistym. Wykresy dostępne są w walutach tj: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski, funt szterling, dolar kanadyjski, dolar australijski czy jen japoński. Indywidualną sprawą jest to czy zainwestujemy w złoto, obligacje itd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here