Co jest ważniejsze przy wyborze krzeseł biurowych: ergonomia czy styl

Na pierwszy rzut oka odpowiedź na pytanie z tytułu jest oczywista – ważniejsza musi być ergonomia! Już jednak po chwili zastanowienia można nabrać pewnych wątpliwości, bo przecież styl też nie jest bez znaczenia. Jak więc można rozstrzygnąć ten dylemat?

Potrzeby pracowników najważniejsze

Wybierane krzesła biurowe muszą spełniać konkretne oczekiwania pracowników. Można by je w tym momencie wylistować, ale w praktyce taką listę trzeba by zawsze traktować z pewnym przybliżeniem. To przecież nie tak, że wszyscy pracownicy na wszystkich stanowiskach mają dokładnie takie same potrzeby. I budowa, i dodatkowe funkcje krzeseł i foteli – tilt, automatyczne podnóżki, regulowane zagłówki – mogą, ale wcale nie muszą być zawsze wysoko oceniane. I nawet najlepsi producenci nie upierają się przy wprowadzaniu ich do wszystkich modeli – zobacz zresztą w jednej z przykładowych ofert: https://ergosystem.pl/produkty/krzesla-i-fotele/.

Kluczem do zrozumienia tych wymagań jest ergonomia, czyli filozofia projektowania mebli, które będą maksymalnie funkcjonalne w konkretnych zastosowaniach. Bo wbrew pozorom nie zawsze fotel będzie wygodniejszy od prostego krzesła – zawsze jednak trzeba będzie przy poszukiwaniach idealnych mebli biurowych skupiać się właśnie przede wszystkim na tym, co jest naprawdę potrzebne pracownikom.

Styl jedną z potrzeb

I tu sytuacja się komplikuje, bo styl krzeseł może też wpływać na wydajność pracy. To, czy kolorystyka biura będzie stonowana, czy agresywna, może wpływać na samopoczucie pracowników, a więc także ich wydajność czy atmosferę w miejscu pracy. Oczywiście – to nie będzie nigdy najważniejszy czynnik, ale nie można go też zupełnie pominąć.

Stylistyka, jakość wykonania, użyte materiały czy inne cechy estetyczne mają znaczenie! Ergonomia to więcej, niż tylko skupienie się na wygodzie. To wszechstronne dopracowanie projektu nie tylko pod względem ściśle funkcjonalnym, ale również estetycznym. To prawda, że kolorystyka nie będzie ważniejsza niż konstrukcja siedziska czy stabilna podstawa krzesła, ale w ostatecznym rachunku też ma znaczenie.

Zawsze patrz na całość

Skupianie się tylko na stylu jest tak samo nierozważne, jak ograniczanie kryteriów wyboru krzeseł i foteli biurowych wyłącznie do parametrów technicznych. Komfort to pojęcie szersze niż tylko wygodne siedzisko i odpowiednia wysokość krzesła – to również pochodna dobrego samopoczucia i nawet jeśli stylistyka biura nie jest najważniejsza w jego kształtowaniu, to jest jednym z wielu małych elementów, które razem wpływają na pozytywną atmosferę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here