O bitcoinie zrobiło się tak głośno, że wiele osób chce wejść w jego posiadanie, nie mając nawet szczątkowego pojęcia o tym, czym jest ta kryptowaluta i jak kupić bitcoiny. Czy to dobra decyzja? Czas pokaże. Wiele posiadaczy BTC, kupujących go nieświadomie ponad dekadę temu miało szansę szybko się wzbogacić, więc możliwe, że bitcoin zaskoczy jeszcze nie raz. Również należysz do osób, które chcą zaryzykować i postawić na bitcoin? Kupno tej kryptowaluty nie jest trudne. Istnieje kilka popularnych sposobów na zdobycie BTC.

Polskie i zagraniczne giełdy bitcoin

Jedną z powszechnych metod zdobywania bitcoinów są giełdy – część z nich pozwala na „obracanie” zarówno zwykłymi walutami fiat i kryptowalutami, a część skupia się wyłącznie na tych drugich, co oznacza, że musisz posiadać najpierw dowolną kryptowalutę, by kupić inną (np. BTC).

Jeśli nie masz jeszcze żadnych bitcoinów ani innych „internetowych monet”, potrzebujesz oczywiście giełdy pierwszego typu, czyli takiej, która pozwala na wpłacanie PLN lub USD (albo innej waluty fiat). Możesz w tym celu zalogować się na giełdy funkcjonujące na całym świecie – w USA, Rosji, Anglii czy Polsce. Plusem polskich giełd jest to, że można płacić polskim złotym, więc nie musisz się dodatkowo przejmować kursem dolara czy innej tradycyjnej waluty.

Jak kupić bitcoin? Kupno poprzez giełdę wymaga nieco czasu. Sama transakcja jest bardzo prosta, ale większość solidnych giełd wymaga przejścia rejestracji i weryfikacji. W tym celu trzeba nie tylko podać dane osobowe, ale również przesłać skan dokumentu tożsamości, dokument potwierdzający adres, a czasem nawet własne zdjęcie z dowodem w dłoni.

Gdy już uda Ci się założyć konto, składasz ofertę kupna. Możesz podać kwotę, która widoczna będzie w ofertach sprzedaży, by zdobyć BTC natychmiast. Jeśli jednak interesuje Cię kupno bitcoina po bardziej atrakcyjnej stawce, po prostu podaj niższą cenę. BTC zostanie zakupiony automatycznie, gdy cena sprzedaży spadnie do tego poziomu. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że kurs może iść w górę, a wtedy będziesz musiał czekać długo, aż spadnie do wartości podanej przez Ciebie.

Giełda czy kantor bitcoin?

Drugim bardzo popularnym sposobem by zdobyć bitcoin jest kupno w kantorze. W Warszawie działa kantor stacjonarny, ale osoby z całej polski mogą kupować BTC w kantorach internetowych. Podobnie jak na giełdzie, kantor wymaga rejestracji i weryfikacji, jednak samo kupno jest jeszcze łatwiejsze, bo wystarczy podać kwotę, kliknąć „Kup” i zrobić przelew.

Gdzie bardziej opłaca się kupować? Na giełdzie czy w kantorze? Patrząc na wartość walut na giełdzie i w kantorach szybko zauważysz, że BTC jest znacznie tańszy na giełdach. Kantory doliczają wysokie marże, a wartość bitcoina może się różnić nawet o kilkaset złotych pomiędzy giełdą i kantorem.

Z drugiej strony, powinieneś pamiętać, że wypłata z giełd również może być kosztowna. Każda giełda ma inne marże – czasem są one pokaźne i mogą mieć określony limit minimalnej marży. To oznacza, że częste wypłaty małych kwot mogą stać się bardzo nieopłacalne.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here