Jak legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy

W ostatnich latach wiele polskich firm spotkało się z problemem braku odpowiedniej ilości rąk do pracy. Rozwiązaniem tej sytuacji okazało się zatrudnianie pracowników z Ukrainy, którzy chętnie podejmują pracę na terenie naszego kraju. Dodatkowo są oni postrzegani przez polskich przedsiębiorców jako solidni i pracowici pracownicy, których warto mieć w swoich zespołach. Jak w takim razie legalnie ich zatrudnić ?

Sposób pierwszy – zezwolenie na pracę

W polskim prawie istnieje kilka sposobów na zatrudnienie cudzoziemców, jednak w przypadku pracowników z Ukrainy wykorzystuje się najczęściej: zezwolenie na pracę typu A, oświadczenie o powierzeniu pracy oraz zezwolenie na pracę sezonową typu S.

Pierwszy z wymienionych sposobów jest najbardziej skomplikowany i długotrwały. Największym utrudnieniem podczas załatwiania zezwolenia na pracę typu A jest konieczność oczekiwania na wynik tak zwanego ”testu rynku”.

Oznacza to, że w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy na lokalnym rynku nie ma pracowników, którzy mogliby podjąć pracę na proponowanym stanowisku. Jeżeli nie nie ma chętnych, to dopiero w takim przypadku można zatrudnić cudzoziemca.

Wszystkie dokumenty do załatwienia zezwolenia na pracę składa się w Urzędach Wojewódzkich. Zezwolenie na pracę typu A wydawane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Sposób drugi – oświadczenie o powierzeniu pracy

Oświadczenie o powierzeniu pracy to najszybszy i najprostszy sposób na zalegalizowanie pobytu pracownika z Ukrainy w Polsce. Ilość formalności, które trzeba załatwić w tej procedurze, ograniczona została do minimum, dlatego często jest ona nazywana procedurą uproszczoną.

Aby z niej skorzystać, wystarczy zarejestrować oświadczenie w odpowiednim urzędzie pracy. Dokumenty składa się osobiście, elektronicznie lub listownie. Osoby prawne składają wnioski do urzędu na terenie powiatu, gdzie zarejestrowane są firmy, a osoby fizyczne do urzędów, gdzie mają miejsce stałego zamieszkania. W oświadczeniu wpisuje się dane pracodawcy, dane pracownika oraz szczegóły dotyczące stanowiska i samej pracy.

Należy przy tym zauważyć, że oświadczenie o powierzeniu pracy umożliwia pracę Ukraińcowi tylko u tego pracodawcy, który ten dokument składa w urzędzie. Praca na podstawie oświadczenia może być świadczona przez Ukraińca tylko 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy bez względu na liczbę pracodawców.

Sposób trzeci – zezwolenie na pracę sezonową

Pracownicy z Ukrainy zatrudniani na podstawie zezwolenia na pracę sezonową typu S, mogą pracować na terenie Polski przez okres 9 miesięcy w roku oraz tylko w sektorach wskazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiednim rozporządzeniu. Zalicza się tutaj pracę w rolnictwie, w ogrodnictwie, przy hodowli zwierząt, w gastronomii oraz hotelarstwie.

Wnioski o zezwolenie na pracę sezonową składa się, podobnie jak oświadczenie o powierzeniu pracy, w odpowiednim urzędzie pracy. Najprościej można to zrobić online, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to osobiście lub listownie. Czas oczekiwania na decyzję to 7 dni, a w przypadku wezwania do uzupełnienia braków przez pracodawcę może się przedłużyć do 30 dni.

Więcej informacji znajdziesz na https://atlaswork.pl/blog/zasady-pobytu-i-pracy-pracownikow

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here