szara strefa - na czym polega?

O szarej strefie mówimy w przypadku niezarejestrowanej działalności gospodarczej lub działalności, która jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. Przyczynami występowania takiego zjawiska są dość wysokie podatki w gospodarce, spadek realnych dochodów Polaków, znaczna podaż siły roboczej, która dysponuje wolnym czasem oraz niskie ryzyko podejmowania działalności w tej strefie.

Jest to niebezpieczne zjawisko dla gospodarki, ponieważ zmniejsza główne zasoby środków produkcji, zmniejsza efektywność gospodarki oraz zaufanie obywateli do państwa.

Kto kontroluję pracę nierejestrowaną?

Istnieje szereg instytucji państwowych, które są odpowiedzialne za kontrolę zatrudnień w firmie. Zazwyczaj jest to Państwowa Inspekcja Pracy oraz Urząd Kontroli Skarbowej. Organy kontrolujące mogą nakazać przedsiębiorcy okazać dokumenty, które potwierdzą warunki zatrudnienia ich wszystkich pracowników.

Jakich konsekwencji może spodziewać się osoba pracująca ‚na czarno’?

Jeżeli pracujemy ‚na czarno’, nie tylko my jako pracownicy ponosimy konsekwencję. Pracodawca również jest za to odpowiedzialny. Osoba zatrudniona musi liczyć się z tym, że pracodawca może doprowadzić do rozwiązania z nim współpracy, a wtedy pracownika nie chroni żadne prawo.

Konsekwencji spodziewać się powinna również osoba, która jest zatrudniona ‚na czarno’, a dodatkowo posiada status osoby bezrobotnej. Jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy. Obowiązkiem osoby bezrobotnej jest zgłoszenie w przeciągu tygodnia od podpisania umowy lub założenia działalności gospodarczej, tego faktu Urzędowi Pracy. Jeżeli tego nie zrobi, może spodziewać się grzywny.

Przeczytaj też: http://acutemind.pl/umowa-smieciowa-jakie-ma-zalety-a-jakie-wady/

W przypadku pracodawcy, konsekwencją zatrudniania pracowników ‚na czarno’ jest nałożenie na firmę mandatu, który może wynosić nawet 5 000 złotych. Państwowa Inspekcja Pracy może również skierować taką sprawę do sądu. A sąd może z kolei przyznać karę pracodawcy, która będzie wynosiła 30 000 złotych.

Praca na czarno, a Urząd Skarbowy

Zatrudnianie pracownika ‚na czarno’ oraz wykonywanie takiej pracy jest pewnego rodzaju oszustwem Państwa. W ten sposób unikamy zapłaty podatków. W przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, jeżeli osoba kontrolująca dojdzie do wniosku, że w danym przedsiębiorstwie notorycznie zatrudniani są pracownicy ‚na czarno’, może zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

Źródło: https://www.rozmowakwalifikacyjna.com.pl/

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here