Litecoin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kryptowalut będących alternatywą dla bitcoina (tzw. altcoiny). Mimo bliźniaczej zasady działania litecoin nigdy nie zdetronizował waluty stworzonej przez Satoshi Nakamoto, podobnie jak srebro nigdy nie stało się bardziej popularne od złota. Jednak mimo znacznie słabszego kursu litecoin cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród kupujących, jak i wydobywających kryptowaluty. Niższa wartość czyni LTC walutą bardziej przystępną dla początkujących użytkowników i mniej ryzykowną dla inwestorów, zwłaszcza w porównaniu do bitcoina. Ale czy to oznacza, że kopanie litecoin jest bardziej opłacalne i łatwiejsze?

Wydobywanie litecoin – jaki sprzęt?

Mining (z ang. górnictwo) możesz potraktować dwojako. Jeśli po prostu chcesz nabrać doświadczenia i poznać budowę kryptowalut od podszewki, wówczas do kopania wystarczy Ci Twój własny komputer. Co prawda nawet najbardziej wydajny CPU nie daje większych szans na udane wydobycie, jednak przynajmniej nie tracisz pieniędzy na zakup profesjonalnego sprzętu górniczego. Natomiast jeśli masz choć cień ambicji na wypracowanie zysku, musisz stworzyć klaster obliczeniowy składający się z wielu komputerów połączonych w jedną jednostkę logiczną. Alternatywą będzie dołączenie do kopalni litecoin, jednak wówczas jesteś jedynie niewielką częścią systemu i musisz dzielić się zyskami proporcjonalnie do udziałów.

W innym przypadku będzie Ci potrzebna karta graficzna lub dedykowana koparka na układzie ASIC. Wprawdzie wydobywanie kryptowaluty na procesorze graficznym to już niemal prehistoria, jednak ta metoda ma pewną przewagę nad urządzeniami ASIC. Karty graficzne łatwiej spieniężyć (bo ich nadrzędną funkcją jest generowanie grafiki w komputerze), ponadto umożliwiają kopanie litecoin i innych walut (bitcoin, ethereum). Tymczasem koparki służą wyłącznie do wydobycia konkretnej kryptowaluty i w razie upadku litecoin, nie będziesz mógł odsprzedać swojego urządzenia.

Kalkulator opłacalności kopania litecoin

Podobnie jak w przypadku koparek bitcoin, tak również przy walucie LTC możesz ocenić opłacalność swojego przedsięwzięcia. Standardowy kalkulator górnika bierze pod uwagę wydajność i cenę koparki, zużycie i koszt prądu, trudność wydobycia, kurs LTC. Wystarczy wpisać kilka danych, a narzędzie szybko oceni, czy i kiedy osiągniesz zysk z samodzielnego wydobycia kryptowaluty.

Ale uwaga, kalkulator powinien również uwzględniać przewidywany wzrost trudności wydobycia w procentach – na podstawie tego parametru można jednoznacznie stwierdzić, czy jakikolwiek sprzęt do kopania litecoin zapewni użytkownikowi zwrot z inwestycji. Skąd wziąć te dane? Otóż wystarczy prześledzić ostatnie wykresy wzrostu trudności LTC i na tej podstawie oszacować potencjalną trudność w danym odstępie czasu (np. za miesiąc). Przypominamy również, że wzrost trudności wynika z dołączenia innych koparek, tj. im więcej górników weźmie się za kopanie litecoin, tym trudniejsze będzie wydobycie cyfrowych monet.

[Głosów:16    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here