Kryptowaluty zrewolucjonizowały świat finansów – nie podlegają żadnemu bankowi, nie potrzebują pośredników ani systemu zarządzającego, od początku do końca są w rękach zwykłych użytkowników. Transakcje z udziałem najpowszechniejszej kryptowaluty (bitcoina) odbywają się natychmiastowo, bez dodatkowych kosztów i anonimowo. Jednak o ile tradycyjne pieniądze możesz zdobyć poprzez pracę zarobkową, o tyle nabycie bitcoina wymaga inwestycji. Możesz kupić go za pośrednictwem kantoru lub giełdy, albo… wykopać. Jeśli interesuje Cię ostatnie rozwiązanie, zamiast saperki zaopatrz się w porządny sprzęt komputerowy. Jak kopać bitcoiny?

Co to jest mining?

Mining to anglojęzyczne określenie „kopania” nowych bloków, które staną się kolejnym ogniwem łańcucha Blockchain. Wykopanie bloku następuje wówczas, gdy „górnikom” uda się rozwiązać skomplikowane równanie kryptograficzne. Po wydobyciu hasha (szyfru spełniającego równanie), zostaje on ujawniony w Internecie.

Gdy inni „górnicy” potwierdzą poprawność wyniku, nowy blok zostaje częścią Blockchaina, a jego wydobycie zostaje nagrodzone określoną kwotą w walucie bitcoin. Jak kopać, żeby wykopać? – takie pytanie zadaje sobie każdy przyszły „górnik”.

Otóż zadanie jest niezwykle trudne i do jego rozwiązania niezbędny jest profesjonalny sprzęt wydobywczy. Dawniej funkcję koparki kryptowalut spełniał zwykły komputer czy procesor graficzny, dziś korzysta się z układów scalonych ASIC. Stopień trudności zagadki matematycznej nie pozwala na ręczne rozwiązanie przy użyciu szkolnego kalkulatora, choć legendy głoszą, że na początku istnienia bitcoina wystarczyła jedynie kartka i długopis.

Bitcoin. Jak kopać – samodzielnie czy w kopalni?

I Ty możesz zostać górnikiem! – właśnie tak mógłby brzmieć slogan reklamowy bitcoina. Niestety, rzeczywistość jest mniej różowa od wirtualnych obietnic. Pierwszą przeszkodą do samodzielnego kopania jest oczywiście koszt koparki, który może nigdy się nie zwrócić. W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że sprzęt wydobył mniej bitmonet niż kosztował. Musisz również wziąć pod uwagę koszt prądu, chyba, że masz go za darmo. Koparki kryptowalut to „pożeracze energii”, w dodatku są bardzo głośne i wydzielają dużo ciepła. Aby sprzęt nie uległ przegrzaniu, należy go schładzać, np. wiatrakami lub klimatyzatorami (które również pobierają prąd).

Na koszt wydobycia składają się również aktualizacje oprogramowania, serwisowanie sprzętu czy… koszty osobiste (kopanie pochłania mnóstwo czasu i pracy). Dlatego też górnicy tworzą kopalnie – w ten sposób mogą połączyć moce obliczeniowe wielu urządzeń, dzięki czemu stosunek poboru prądu do efektywności wydobycia staje się korzystniejszy.

Jednak jeśli wiesz, jak kopać bitcoiny i mimo wszystko chcesz zostać samodzielnym górnikiem, skorzystaj z internetowych kalkulatorów, które wyliczają opłacalność wydobycia oraz pomagają w wyborze koparki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here