Twój dobry przyjaciel wysłał Ci właśnie lakoniczną wiadomość SMS – wchodzę w bitcoiny! Nie spieszysz się z odpowiedzią, bo w zasadzie nie masz pojęcia, co odpisać. Z jednej strony słyszałeś o kryptowalutach i mniej więcej wiesz, czym jest bitcoin. Jak działa ten bezgotówkowy środek płatniczy – tego nie zdążyłeś wypróbować w praktyce. Twój przyjaciel ubiegł Cię i być może wkrótce nie zacznie mówić o niczym innym, jak tylko o blockchainie, portfelach, kodach QR i kluczach. Ty w tym czasie będziesz zastanawiać się, czy inwestowanie w bitcoiny ma sens, skoro na świecie istnieje tyle innych „namacalnych” walut?

Jak działa bitcoin?

Bitcoin to waluta całkowicie niezależna od banków, a co za tym idzie – możesz nim płacić bez udziału pośredników i bez płacenia prowizji. Co więcej, wykonując przelew za granicę w bitcoinach, nie musisz martwić się o koszty czy czas dostarczenia środków do odbiorcy. Transfer pomiędzy kontami zostanie zrealizowany natychmiast, a Ty unikniesz wysokich opłat za przewalutowanie. Jedyny problem z kryptowalutami polega na tym, że nie wszyscy je honorują. W Niemczech bez problemu zapłacisz bitmonetami, jednak w Polsce rząd nieprzychylnie odnosi się do transakcji odbywających się poza „mackami” banku centralnego. No dobrze, ale jak działa bitcoin w praktyce?

Jak płacić bitcoinami?

Aby móc posługiwać się kryptowalutą, najpierw… musisz ją kupić. Zrobisz to za pośrednictwem giełdy lub kantoru z kryptowalutami. Następnie przyda Ci się portfel, w którym będziesz przechowywać swoje bitmonety. Jednak zamiast w wyrób galanterii skórzanej, możesz zaopatrzyć się na przykład w portfel w formie aplikacji mobilnej. Tym samym Twoje zasoby kryptowaluty będą Ci towarzyszyć wszędzie tam, dokąd zabierzesz swój smartfon.

Aby dokonać płatności w sklepie stacjonarnym, wystarczy zeskanować kod QR wygenerowany przez odbiorcę należności (np. sprzedawcę sklepu). Po zeskanowaniu kodu Twój wirtualny portfel uszczupli się o odpowiednią ilość kryptowaluty bitcoin. Jak działa ten system w Internecie? Otóż możesz zeskanować kod QR albo podać adres swojego portfela. Wbrew pozorom, płacenie bitcoinami z czasem stanie się dla Ciebie równie naturalne jak płacenie tradycyjną kartą bankową!

Czy warto inwestować w bitcoiny?

Zapewne słyszałeś, że 1 BTC jest wart nawet 30-40 tysięcy złotych. Cóż, te informacje mogą stracić na aktualności już po kilku dniach. Z chwilą, gdy czytasz ten tekst, bitcoin może kosztować zarówno 1000 zł, jak i 100 000 zł – zero jednak robi różnicę, prawda? Nietrudno zgadnąć, że kurs BTC jest mało stabilny (oględnie mówiąc) i ulega potężnym wahaniom w krótkim czasie.

Sama wiedza o tym, jak działa bitcoin, może nie uchronić Cię przed utratą zainwestowanych (realnych) pieniędzy. Niemniej, ilość bitcoinów jest ograniczona (maksymalnie może sięgnąć 21 milionów), co powoduje wzrost wartości tej wirtualnej waluty. Upadek bitcoinowi w najbliższych latach na pewno nie grozi, ale trudno odgadnąć w jakim kierunku pójdzie jego kurs. Z jednej strony kolejne państwa akceptują go jako środek płatniczy, z drugiej strony wprowadzane są regulacje mogą utrudnić handel i wpłynąć ja jego opłacalność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here