Temat kryptowalut to dla większości ludzi „czarna magia”, z którą nie chcą mieć nic wspólnego. Jednak kiedy przeciętny internauta dowie się, że jeden bitcoin jest wart nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, wówczas jego zainteresowanie cyfrową walutą gwałtownie rośnie. Sam bitcoin wydaje się skomplikowany, jednak funkcjonowanie tej jednostki w świecie finansów jest stosunkowo proste. Jeśli potrafisz realizować przelewy online, poradzisz sobie również z najpopularniejszą kryptowalutą. Sprawdź zatem, czym jest i jak działa bitcoin – informacje na temat tej specyficznej jednostki handlowej mogą Ci się przydać prędzej niż myślisz.
Podstawowe cechy bitcoina
Bitcoin (BTC) to pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, czyli wygenerowany cyfrowo środek płatniczy używany do transakcji bezgotówkowych. W odróżnieniu od tradycyjnych walut, bitcoin nie ma fizycznej postaci ani centralnego emitenta. Oznacza to, że powstaje niezależnie od systemu bankowego czy rządu – to waluta tworzona przez ludzi i pozbawiona instytucji zarządczej, dzięki czemu ma prawdziwie demokratyczny charakter.
Ilość bitcoinów jest ograniczona, w przeciwieństwie do np. dolarów czy złotych, które mogą zostać dodrukowane przez banki centralne. W obrocie nie może znajdować się więcej niż 21 milionów BTC, a w rezultacie waluta nie ulega inflacji i jej posiadacze mogą liczyć na wzrost kursu. Informacje o bitcoinach mogą Cię przytłaczać, jednak im więcej dowiesz się o tej walucie, tym bardziej zapragniesz ją mieć.
Gdzie kupować bitcoiny?
Podobnie jak zwykłą walutę, również bitcoiny możesz gromadzić w portfelu. Jednak zamiast skórzanej galanterii masz do wyboru aplikacje na komputer lub smartfon, portfele przeglądarkowe oraz specjalne portfele sprzętowe (klucze USB). Aby nabyć bitcoiny, możesz skorzystać z kantora kryptowalut lub giełdy, np. BitBay.net, bitstar.pl czy BitMarket.pl. Choć BTC to wirtualny środek płatniczy, kupisz go również w świecie rzeczywistym, w Warszawie działa pierwszy polski stacjonarny kantor bitcoin. Informacje na temat placówek handlujących kryptowalutą znajdziesz w internetowych serwisach tematycznych.
Jak płacić bitcoinami?
Aby ułatwić płatności bitcoinami, podstawowy nominał podzielono na mniejsze jednostki – biticent (0,01 BTC), milibit (0,001 BTC), bit (0,000 001 BTC), satoshi (0,000 000 01 BTC) itd. Bitcoinami możesz posługiwać się niemalże tak samo jak tradycyjnymi pieniędzmi – możesz wysłać przelew znajomemu, zapłacić za zakupy w sklepie internetowym (o ile ten dopuszcza taką możliwość) lub wykonać inną transakcję (o ile odbiorca honoruje kryptowaluty).
Płacenie bitcoinami jest legalne i bezpieczne – przelewy są anonimowe i rejestrowane za pomocą silnego algorytmu szyfrującego w systemie Blockchain. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie bitcoinami, wiele podmiotów decyduje się na wprowadzenie tego środka płatniczego w swojej działalności – mimo narastających kontrowersji. Bez problemu zapłacisz kryptowalutą w wielu miejscach w Niemczech, Japonii czy w Australii. Codziennie pojawiają się nowe informacje o bitcoinie, dlatego warto na bieżąco śledzić portale internetowe poświęcone tej fascynującej walucie.