Nawet osoby nie mające zamiaru przeznaczać gotówki na bitcoiny, zastanawiają się co jakiś czas ile kosztuje bitcoin? Pierwsza kryptowaluta stała się dziś bowiem nie tylko instrumentem finansowym, ale wręcz fenomenem kulturowym, o którym jest głośno na całym świecie. Bitcoin miał już swoje wzloty i upadki, ale największą popularność zyskał pod koniec 2017 roku, gdy wielokrotnie przebił wcześniejsze rekordy i miesiąc po miesiąc piął się do góry przez ponad pół roku.

Jeżeli nie interesowałeś się do tej pory bitcoinem i właśnie sprawdziłeś jego cenę – możesz podejść do tej kwestii z pewnym niedowierzaniem. Jak to możliwe, żeby 1 BTC kosztował kilkadziesiąt tysięcy dolarów?

Jak kształtuje się cena bitcoina?

Kiedy bitcoin powstał w 2009 roku, wart był zaledwie tysięczną część dolara (jeden USD był wart 1309 BTC). Jednak już rok później obie waluty miały podobną wartość, a w 2017 roku BTC sięgnął 20 000 USD. Jak to się stało?

To, ile kosztuje bitcoin to zasługa prostego mechanizmu. Cena BTC jest kształtowana podobnie jak cena waluty na FOREX czy cena aukcji na giełdzie. Różnica polega jednak na tym, że zarówno waluty, jak i papiery wartościowe są uzależnione od wielu zewnętrznych czynników. Natomiast w przypadku BTC decydują przede wszystkim czyste mechanizmy rynkowe – czyli to, jak wiele osób jest w stanie kupić oraz sprzedać walutę i po jakich cenach są gotowi to zrobić.

Gdy kryptowaluta stała się popularna, a jej wartość rosła, coraz więcej osób widziało w niej sposób na łatwy zysk, co powodowało dalsze wzrosty. Kiedy jednak euforia inwestorów mija i zaczynają się sprzedaże, kurs może szybko spaść, bo kolejni posiadacze BTC boją się, że waluta straci na wartości i również chcą się jej „pozbyć” jak najszybciej.

Oczywiście tak wyraźne wzrosty i spadki BTC jak w 2017 roku zdarzają się rzadko, więc szybkie zwielokrotnienie zainwestowanej kwoty nie jest możliwe w dowolnym momencie. Niemniej, bitcoin i tak charakteryzuje się ogromną zmiennością w porównaniu do tradycyjnych walut. Bitcoin – ile kosztuje? Na tak postawione pytanie można udzielić odpowiedzi różnej o kilka tysięcy złotych nawet w ciągu 24 godzin.

Czy opłaca się handlować bitcoinem?

Szalejący kurs BTC w oczach wielu początkujących inwestorów jest szansą na rychłe zyski. Niestety realne wzbogacenie się na handlu kryptowalutą nie jest takie łatwe.

Wartość bitcoina może w ciągu jednego dnia wzrosnąć nawet o 5-10 tysięcy złotych. Taki dniowy zarobek byłby z pewnością bardzo satysfakcjonujący! Aby go osiągnąć musiałbyś jednak zaryzykować znacznie większą ilość gotówki, np. 30-40 tysięcy złotych, co pozwoliłoby w danym okresie na zakup 1 BTC. Czy chciałbyś tak wiele ryzykować? Warto mieć na uwadze, że zamiast zysku, możesz ponieść szybką stratę i zakończyć dzień z portfelem chudszym o wspomniane 10 tysięcy.

Bitcoin i to ile kosztuje nie oznacza jednak, że możesz handlować wyłącznie dużymi kwotami. BTC można kupować do ósmego miejsca po przecinku. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by na początek zagrać kwotą np. 200 zł (co pozwoli na zakup, powiedzmy, 0.00669913 BTC), ale zyski będą oczywiście proporcjonalnie mniejsze.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here