Chcesz wiedzieć jak wiele wart jest jeden bitcoin? Ile musisz wydać, żeby kupić 1 BTC lub jak dużo zarobisz sprzedając posiadane bitcoiny? W takim wypadku – jeśli dopiero poznajesz ten rynek – musisz wiedzieć, że nie sposób udzielić na to pytanie odpowiedzi, która byłaby aktualna dłużej niż pół godziny. 1 bitcoin – ile to PLN? Dokładnie tyle, za ile aktualni jego posiadacze są w stanie go sprzedać, a bitcoinowe giełdy cechuje niezwykle wysoka zmienność. Kilkunastoprocentowe spadki i wzrosty w ciągu doby nikogo tutaj nie dziwią. 1 bitcoin nawet w ciągu godziny jest w stanie zyskać lub stracić na wartości kilkaset złotych.
Jak sprawdzać wartość bitcoina?
Niestety po zapytaniu Google 1 bitcoin ile to PLN, nie otrzymamy od razu bezpośredniej odpowiedzi, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych walut. Jeśli więc chcesz monitorować regularnie wartość bitcoina, najlepiej dodać sobie do zakładek jeden z kantorów handlujących bitcoinem lub zarejestrować się na giełdzie internetowej, w której kryptowaluty są dostępne.
Jeżeli zależy Ci tylko na sprawdzeniu kursu, to na giełdzie nie musisz się nawet rejestrować – większość z nich podaje aktualne wartości dla wszystkich dostępnych walut. Jeśli jednak planujesz handlowanie kryptowalutami, najlepiej zarejestrować się od razu, ponieważ proces ten wymaga nieco czasu. Giełdy internetowe mogą wymagać przesłania skanu dowodu osobistego czy np. zdjęcia z aktualną datą zapisaną na kartce. Następnie dane są weryfikowane przez aktywacją konta.
Wartość bitcoina na przestrzeni lat
Wystarczy spojrzeć na wartość bitcoina na przestrzeni lat, by zrozumieć, dlaczego wokół tej kryptowaluty jest tak wiele medialnego szumu. Na początku rozwoju, czyli pod koniec 2009 roku, 1 BTC był wart… ułamek dolara. Za 1 USD można było kupić aż 1309 bitcoinów. Natomiast już w lutym 2010 roku, 1 BTC równał się 1 USD. Jak widać, zainteresowanie wirtualną walutą było bardzo duże od samego początku.
Bitcoin mógł liczyć zarówno na zainteresowanie internautów, jak i przychylność rządów – w Niemczech, na Cyprze i w Danii uznano bitcoin za oficjalny środek płatniczy. W niektórych krajach pojawiło się nawet zwolnienie z podatków przy płatności bitcoinem. Nic więc dziwnego, że popularność BTC nadal rosła w astronomicznym tempie.
1 BTC, ile to PLN? Na początku wartość BTC wynosiła ułamek grosza, by dekadę później osiągnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych. W czerwcu 2011 roku 1 BTC był wart już 31,91 USD, ale wkrótce pojawił się także spektakularny spadek. Bitcoin pół roku później był wart już jedynie 4,7 USD. Rok później nadal można było kupić go taniej niż w połowie 2011 roku. 2012 rok zakończył się kursem 12,56 USD za 1 BTC. Przełomowy okazał się natomiast rok 2013, gdy już w czerwcu wartość bitcoina przekraczała 270 USD, a grudzień zakończył się niezwykle wysokim wynikiem ponad 1200 USD/BTC.
Zgodnie z przewidywaniami wielu analityków, po tym okresie nastąpił dość duży spadek – BTC nie przekraczał 1000 USD aż do 2017 roku. Następnie jednak pobite zostały wszelkie dotychczasowe rekordy! Już w sierpniu 2017 za 1 BTC trzeba było zapłacić aż 4700 USD, a dwa miesiące później ponad 6000 USD. Hiper-szybki wzrost utrzymał się aż do grudnia, gdy bitcoin osiągnął wartość 20000 USD, a więc około 70000 zł.